Hoşgeldiniz  

Türk Doktor Dilek Gürsoy Almanya’da Yılın Doktoru Seçildi

admin | 16 Eylül 2019 | Dünya, Gündem, Manşet, Sağlık, Türkiye A- A+

Avrupa’nın ilk ve tek kadın Yapay Cerrahi Uzmanı Dr. Dilek Gürsoy’a Almanya’da yılın doktoru ödülü verilecek. Uzman Dr. Dilek Gürsoy, kalp cerrahı kategorisinde ödüle layık görüldü.

Avrupa’nın ilk kadın yapay kalp cerrahı unvanına sahip olan Uzman Dr. Dilek Gürsoy, kalp cerrahı kategorisinde ödüle layık görüldü.

ÖDÜLÜNÜ 18 KASIM’DA ALACAK

German Medical Award tarafından Almanya’da yılın doktoru ödülüne layık görülen Dr. Dilek Gürsoy, ödülünü 18 Kasım tarihinde Düsseldorf Congress Centrum’da gerçekleştirilecek törenle alacak.

Kendisine verilen  ödülün, ileriye dönük çalışmalarında büyük moral olduğunu kaydeden, kendisine destek veren herkese teşekkür eden Dr. Dilek Gürsoy, daha öncede Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşmüş Merkel, Gürsoy’u övmüştü.

TÜRK DOKTOR, ALMANYA’DA YILIN DOKTORU SEÇİLDİ

Avrupa’nın ilk ve tek kadın Yapay Cerrahi Uzmanı Dr. Dilek Gürsoy ödülle ilgili duygularını, ”Büyük hedeflerim var. Bir yapay kalp merkezi açmak istiyorum. İşimi yaparken çok baskıyla karşılaştım ve karşılaşmaya da devam ediyorum. Ama bunlar bana engel olmayacak. Ben yılmadan, bildiğim yolda ilerlemeye devam edeceğim. Çok güzel işler yapacağıma inanıyorum. Bir kadın olarak özellikle erkek meslektaşlarımın engellemeleriyle karşılaştım ama en iyi bildiğim işi, en iyi şekilde yapmaya devam edeceğim. 18 senedir bu işi yapıyorum, kimse beni yolumdan çeviremez” ifadeleri ile açıklamıştı.

HEDEFİ YAPAY KALP ÜRETMEK

Geçen ay VOA Türkçe’ye konuşan Dr. Dilek Gürsoy, vizyonunun 10-15 sene çalışan yapay kalp üretip, organ naklini gereksiz kılmak olduğunu vurgulamış, üzerinde çalıştığı yapay kalp sisteminin önümüzdeki yıllarda hastalara naklinin gerçekleşeceğini umduğunu da dile getirmişti.

Gürsoy, ‘’Bizim çalıştığımız yapay kalp muhtemelen iki-üç sene sonra insana takılabilir. Şu anda hayvan denemelerindeyiz ve çok iyi çalışıyor. Umutluyum, öyle on sene sürmez, dediğim gibi iki-üç sene içinde olur diye düşünüyorum. Fransızlar insanlara taktılar; iyi çalışıp, çalışmadığı belirsiz. Önemli olan hangimizin olursa olsun, makinanın üretilmesi. Ben bir doktor olarak, hastaya hangi yapay kalp iyi geliyorsa onu takmak isterim. Sadece benim çalıştığım makina önemli değil, ne kadar çok insan üzerinde çalışırsa hastalarımız için o kadar iyi olur. Ve bizim için de iyi; ne de olsa bizim de zaman içinde ne olacağımız belli değil’’ demişti.

Dr. Dilek Gürsoy, kalp cerrahisi alanında Almanya’nın önemli kliniklerinde çalıştı, uzman cerrahlarla birlikte yapay kalp geliştiren ekiplerin içinde yer aldı. Almanya dışında Türkiye’de dahil olmak üzere dünyanın çok sayıda ülkesinde kalp ameliyatlarında yer alan ve yılda yaklaşık 300 kalp ameliyatı gerçekleştiren Dr. Gürsoy, Siegburg’da Helios Kliniği Yapay Kalp Nakli Bölümü’nde çalışmalarını sürdürüyor.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2020 Haberin Aslı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.