Hoşgeldiniz  

SADIK KAYHAN, ‘ATAŞEHİR’İ FARKLI BOYUTA TAŞIYORUZ’

admin | 11 Ekim 2017 | Ataşehir Belediyesi, Genel, Manşet, Özel Haber, Röportajlar, Üst Manşet A- A+

Sadık Kayhan, yeni imar planlarında çıkacak alanlarla altyapı ihtiyaçlarını giderdikten sonra, kültürel, sosyal, spor tesisleri kazandırılan Ataşehir’in farklı boyuta taşınacağını söyledi.

Recep Kenan/itvhaber.com

Kuruluşundan bugüne Ataşehir Belediyesi’nin konuşulduğu, itvhaber adına Recep Kenan tarafından Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sadık Semih Kayhan ile yapılan söyleşinin ikinci bölümünde, geçmiş değerlendirilirken; bağlı birimlerin geleceğe yönelik çalışmaları hakkında açıklamalar yer alıyor.

İstanbul ilçe belediyeleri arasında milli eğitime en çok katkı veren belediyeler arasında yer aldıklarını Ataşehir Belediyesi olarak dini tesislerin de bakımlarını üstlendiklerini kaydeden Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sadık Semih Kayhan, Ataşehir’e spor alanı, kültür merkezi ve hizmet birimi yapılabilmesi için yeni imar planlarına ihtiyaç olduğuna işaret ederek, Başkan Battal İlgezdi’nin isteği ve talimatları ile Ataşehir’i daha farklı bir boyuta taşımaya başladıklarını söyledi.

KÜLTÜR MERKEZİ, SPOR VE HİZMET BİRİMİ İÇİN; YENİ İMAR PLANI

Ataşehir’e daha çok spor alanı, kültür merkezi ve hizmet biriminin yapılabilmesi için İmar Planına ihtiyaç olduğuna işaret eden Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sadık Semih Kayhan, planla çıkacak yeni alanlarla Ataşehir’in altyapı ihtiyaçlarını giderdikten sonra, bölgelere kültürel ve sosyal tesis ile spor tesis alanlarının kazanılacağını kaydetti.

itvhaber.com adına Recep Kenan tarafından Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sadık Semih Kayhan ile gerçekleştirilen söyleşide şu detaylar öne çıktı:

ATAŞEHİR’İ FARKLI BİR BOYUTA TAŞIMAYA BAŞLADIK

Fen İşlerinde ihtiyaçları karşılayıp, asfaltları yaptıktan sonra Ataşehir Belediyesi olarak yeni projeleri uygulamaya başladıklarını, vatandaşların acil ihtiyaçları öncelikli olmak kaydıyla, dünyayı tanıyanların da olduğu Ataşehir’de oralarda gördüklerini istediklerinin altını çizerek; “Ataşehir’i Atatürk Mahallesinden başlayarak daha farklı bir boyuta taşımaya başladık. Renkli yollar, bisiklet yolları yapmaya, yaya yolları ayırmaya başladık. Acil ihtiyaçların dışında, daha çağdaş, daha estetik yollar yapmaya başladık. Erdal Eren adını verdiğimiz Deniz Gezmiş Parkı içerisindeki STK’larımıza kullandıracağımız bina da bitti. Bu binayı da yakında hizmete sokacağız. Ataşehir’deki 600 dernekten il düzeyindeki ve ülke genelinde kamu yararına çalışan 25 derneğe tahsis edilecek.

İSTANBUL BELEDİYELERİNDE MİLLİ EĞİTİME EN ÇOK KATKI VERENLERDENİZ

İçerenköy’deki istinat sorununu giderdik. Okullarımızdaki eksiklilikleri tamamladık. Belki de İstanbul’daki belediyeler içerisinde milli eğitime en çok katkı veren belediyeyiz. Okulların tüm tamir – bakım, asfaltları ile ilgili eksikliklerini elimizden geldiği kadar gidermeye çalışıyoruz.

DİNİ TESİSLERİMİZİN DE BAKIM VE ONARIMLARINI YAPIYORUZ

STK’larımızın bize getirdiği dini tesisler ile ilgili tespitler var. Bu kapsamda dini tesislerimizin de bakım ve onarımlarını gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Ataşehir’de Fen İşleri müdürlüğümüz de diğer birimler gibi okullarımız, milli eğitimimiz, dini tesislerimi ile birlikte, onların talepleri doğrultusunda çalışmalara devam ediyor.

ATAŞEHİR’DE 1 METREKARE YEŞİL ALANI İMARA AÇMADIK

Başkanımız Battal İlgezdi’nin belediye başkanı olduğu günde söylediği, “Biz asla Ataşehir’de 1 metrekare yeşil alanı imara açmayacağız” sözünü sonuna kadar tutuyor. Biz, bir tane yeşil alanı imara açmıyoruz. İstanbul’daki yeşil alan talanının tespiti ile gerçeğini düşünerek; bulduğumuz yeşil alanı hemen ağaçlandırıp, yetişkin ağaç dikek işgal edilmesinin önüne geçmeye çalışıyoruz. Yaptığımız park alanları Ataşehir’deki mevcut parkların katlarca üstüne çıktı. Bizim 9 yıl içerisinde yaptığımız parkların toplam alanı 5000 bin metrekareyi geçti. Bu rakam, çok ciddi bir rakam… Bulduğumuz her yeri park yaptık. Şu anda İBB ve milli emlak ile problemli yerlerin bize devri gerçekleşince park haline getirip Ataşehirlilerin, kamunun, halkın hizmetine açacağız.

TEŞEKKÜR EDİYORUZ. İBB PLANINDA HAL ARAZİSİ PARK ALANINDA

Büyükşehir Belediyesinin yaptığı İçerenköy ve Küçükbakkalköy’ü kapsayan 1/5000’lik NİP’da Hal arazisi park alanına alındı. Bizim için çok büyük sevinç. Önce ticaret alanına alınmıştı. Yaptığımız itiraz mahkeme tarafından kabul görmüştü. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. İBB planında Hal arazisini park alanına aldılar. Orası Ataşehir ile birlikte Kadıköy’ü de etkileyecek bir kent parkı haline gelecek. Bize verilen tarihe göre Hal, Orhanlı’daki yeni yerine 2 yıl içerisinde gidecek.

YENİ GÜMRÜK ALANI TEMİNİ ÇALIŞMALARI DUYUMU VAR

Gümrük alanı ile ilgili plan çalışması duymadık. Gebze tarafında arazi temini çalışmasının sürdüğü, 600 dönüme yakın arazinin büyük bölümünün temin edildiği, taşınma çalışmalarının sürdüğü konusunda duyumlarımız var.

KALANI ATAŞEHİR’İN ACİL SPOR TESİSİ İHTİYACINA YETER

Bizim beklentilerimizden bir tanesi de TEM’in kenarında, gişelerin olduğu alandaki 52 dönümlük arazinin spor tesisi olarak kalması. Önceki planda spor tesisi alanıydı. Biz de o alana çok güzel proje hazırladık. Futbol, basketbol, voleybol sahası, yüzme havuzu, jimnastik salonu olan, boks ve kik boksun da yapılabileceği bir proje tasarlamıştık. Ancak biz bu projeyi tasarlarken, o alan yapılan değişiklikle “otobüs terminal alanı” oldu. Bizim itirazlarımız oldu. O arada bir değişiklik daha yaparak o arazinin bir kısmı trafo merkezi yapıldı. Ama kalanı da Ataşehir’in çok acil spor tesislerini karşılamada bize yeterdi. Büyükşehir lütfeder de o araziyi spor tesisi alanı kapsamına alırsa Ataşehir için önemli bir kazanç olur.  

ATAŞEHİR’İN ACİL OLARAK SPOR TESİSLERİNE İHTİYACI VAR

Ataşehir Belediye Spor Kadın Futbol takımı şampiyonluğunda yurtdışına gittiğimizde, savaştan çıkmış, duvarlar delik deşik Saray Bosna’ın bir kasabasındaki sadece bir cadde üzerinde 4 tane çim saha gördük. Savaştan yeni çıkmış ülke Saraybosna’da, nüfusu 600 bin civarında olan kasabanın bir caddesi… 400 bin nüfuslu Ataşehir’de 1 tane bile yok. 1 tane suni çim sahamız var. Ataşehir’in acil olarak spor tesislerine ihtiyacı var. Umarım ki Büyükşehir Belediyesi uzağa götürülmesinin mahsuru olmayan terminalin yerinde, Ataşehir’in acil spor tesisleri ihtiyacını karşılayacak projelerin uygulanmasının önünü açar. Maalesef Ataşehir’de buradan başka arazi yok.

SU DEPOSU, ULAŞIM AÇISINDAN BELEDİYEYE DAHA UYGUN

Su Deposu’ndaki gecekonduların olduğu bölge planda Belediye Hizmet Alanı… Ulaşım açısından buraya göre çok avantajlı bir yer. Şu anda da oraya metro istasyonu yapılıyor. İnsanların çok kolay ulaşabilecekleri mükemmel bir yer. Plana da uygun… Birinci aşamada üzerindeki gecekonduların nakli gerekiyor. Meclisten bu konuda yetki aldık. Karar çıktı. Oradaki gecekonduları Emekveler’deki dairelere taşıma planımız var. 2.aşaması Orada İSKİ’nin bir parseli var. O alanın takas yoluyla veya kamulaştırma yoluyla İSKİ’den alıp, arazinin bütününe sahip olduktan sonra üzerine amacı doğrultusunda bir proje geliştirmek. Bu projeyi yapabilirsek halkımızın Belediyeye ulaşımı açısından çok daha mükemmel yer olacaktır.

KAMU BİNALARININ YER ALDIĞI KENT MEYDANI PROJEMİZ VARDI

Geçmişte Gümrük alanı içerisinde Belediye Binası ve Hükümet Konağı, Emniyet, Vergi daireleri, Milli Eğitim ve diğer kamu kurumlarını da barındıran, altında otoparkı olan büyük bir Kent Meydanı projesi tasarladığımızı bildirdik. Üzerinden çok zaman geçti. Umarım böyle bir plan çıkar. Ataşehir’deki tüm kamu kurumları bir arada toplanır. Yetki bizde olmadığı için bir şey yapamıyoruz. Şu anda kamu kurumlarının her biri farklı bir yerde bulunuyor.

STANDARTLARA YAKIN UİP ÇALIŞILIYOR

Yeni 1/5000’lik imar planları çıkan Yenisahra ve Barbaros mahallelerine yönelik AB standartları ve Mekansal Planlama Yapım Yönetmenliği’nin belirlediği kişi başına düşen yeşil alan miktarlarına uymaya çalışarak 1/1000 ölçek UİP çalışmalarını yürütüyor arkadaşlarımız. Bu standart kişi başı 10 metrekare yeşil alan. Belki bu bölgede o kadar büyük alanı bulamayabiliriz. Ona yakın alanın yakalanmaya çalışıldığı bir plan çalışılıyor şu anda.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haberin Aslı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.