Hoşgeldiniz  

Maltepe Tiyatro Festivali Ödüllü Final İle Sona Erdi

admin | 17 Eylül 2019 | İstanbul, Kültür & Sanat, Manşet, Üst Manşet A- A+

Maltepe Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen ve 5 gün süren Uluslararası Tiyatro Festivali, 10 ayrı dalda sahiplerini bulan muhteşem bir ödül töreni ile sona erdi.

10 ayrı dalda Jüri Özel Ödülleri ve Emek Ödülleri sahiplerini buldu.

Maltepe Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen ve 5 gün süren Uluslararası Tiyatro Festivali, muhteşem bir ödül töreni ile sona erdi. 10 ayrı dalda Jüri Özel Ödülü sahiplerini bulurken, uzun yıllar tiyatroya emek vermiş isimlere de Emek Ödülü verildi. Festivalde ayrıca 7 ülke bir araya gelerek, Avrasya Tiyatrolar Birliği kuruluş protokolüne imza attı.

8 ülkeden ve Türkiye’nin 7 bölgesinden 28 tiyatro ekibinin katılımıyla gerçekleşen 2. Uluslararası Maltepe Tiyatro Festivali, unutulmaz bir gece ile sona erdi. Sandık Folklor ekibinin dans gösterisiyle başlayan gecede 10 ayrı dalda Jüri Özel Ödülü sahiplerini bulurken, uzun yıllar tiyatroya emek vermiş isimlere de Emek Ödülü verildi. Ödülleri sahiplerine teslim eden Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç tüm katılımcılara teşekkür ederken, “Kültürler arası kaynaşmaya katkı sunmaktan dolayı çok mutluyuz. Tüm arkadaşlarımın emeğine, sanatına büyük saygı duyuyorum. 2 yıldan fazla zamandır hem Türkiye’nin dört bir yanından hem de dünyanın çeşitli ülkelerinden sanat dostlarını Maltepe’ye getiriyoruz, bir büyük kaynaşmaya ev sahipliği yapıyoruz. Bu çalışmalarımız her geçen yıl aratarak devam edecek” diye konuştu.

EN İYİ OYUN ROMANYA TİYATROSUNUN

Açılış konuşmalarının ardından ise festival ödülleri sahiplerini buldu. 5 gün boyunca festivali yakından takip eden uluslararası bağımsız bir jüri tarafından 10 ayrı dalda Jüri Özel Ödülü verildi. En İyi oyun Romanya Qeen Mary Tiyatrosu’nun Çığ adlı oyunu seçilirken, En İyi Yönetmen Eskişehir Sui Tiyatrosu’nun, 12 Öfkeli oyunun yönetmeni Hakkı Kuş oldu. Festivalde ayrıca En İyi Kadın Oyuncu Ödülü Gürcistan Özürgeti Tiyatrosu’ndan Tamar Mdinararadze “Öpücük” oyunu ile, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü Sarıyer Belediye Tiyatrosu’ndan Özden Işıltan “Katakkulli” oyunu ile Hayat Olcay Genç Yetenek Kadın Oyuncu Ödülü İstanbul Cihangir Atölye’nin “Lüküs Hayat” adlı oyununda oynayan tüm kadın oyunculara, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü KKTC Girne Belediye Tiyatrosu’ndan Cenk Gürçağ “2. Caddenin Mahkumu” oyunu ile, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü Denizli Büyükşehir Belediye Tiyatrosu’ndan Cevat Özalp “39 Basamak” oyunu ile, Emin Olcay Genç Yetenek Erkek Oyuncu Ödülü Azerbaycan Medeniyet ve İnce Sanat Üniversitesi Tiyatrosu’ndan Ouluzade Ferhad “Boksör” oyunu ve Denizli Büyükşehir Belediye Tiyatrosu’ndan Oğuzhan Çıplakoğlu “39 Basamak” oyunu ile, En İyi Sahne Tasarımı Ödülü Urla Toprak Sahne Tiyatrosu’nun “Bugün Ne Yazsam” oyunu ile En İyi Kostüm Ödülü Özbekistan Qaşkadarya Tiyatrosu’nun Dedemin Arzusu Oyunu’na verildi.

AVRASYA TİYATROLAR BİRLİĞİ KURULDU

Festivalde ayrıca Emek Ödülleri de sahiplerini buldu. Festival komitesi tarafından belirlenen ve uzun yıllar sanata ve tiyatroya emek vermiş isimlere takdim edilen Emek Ödülleri’ne bu yıl Otkur Mahmatkulov, Vasil Çigokidze, Derman Atik, Nofel Veliyev, Erkan Cilak, Gökhan Bulut, Hüseyin Akçar, Erkal Umut, Arkın Selek, Hakan Kurt, Serkan Baştürk, Yaşar Gündem layık görüldü. Tiyatro sanatçıları ödüllerini Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın elinden aldı.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2020 Haberin Aslı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.