Hoşgeldiniz  

İstanbul Sağanak Yağışa Teslim: Metrekareye 110 kg

admin | 17 Ağustos 2019 | İstanbul, Manşet, Son Dakika, Üst Manşet A- A+

İstanbul’da öğle saatlerinde etkili olmaya başlayan kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış nedeniyle Eminönü alt geçidi, Kapalıçarşı ile Karaköy’de bazı iş yerlerini su bastı.

Recep Kenan/itvhaber.com

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İBB Beyaz Masa 153’e gelen 2 bin 414 ihbarın yönlendirildiği İBB Halkla İlişkiler Müdürlüğü yerinde çözüm ekipleri tarafından incelendiğini belirtiyor. İBB Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışın İstanbul’da özellikle Boğaz çevresinde Saat 20:0’a kadar etkili olacağı bildirildi.

Yağmur suları altında kalan Eminönü alt geçidindeki çarşıda esnafın ürünleri su altında kaldı. Eminönü Alt geçidini kaplayan su birikintisinin üzeri dükkanlardan akıntıya kapılan eşyalarla kaplandı. Su yüzündeki eşyalarını kurtarmak için birikintinin içine giren esnaf suya kaptırdıkları ürünlerini toplamaya çalıştı. Su baskınlarından etkilenen Kapalıçarşı’da kısmi elektrik kesintisi yapıldı. Baskın yaşanan bazı iş yerlerine elektrik verilmiyor.

Metrekareye ortalama 30-40 kilogram yağışın düştüğü İstanbul’da sağanak nedeniyle su baskının meydana geldiği Unkapanı alt geçidinde kimliği belirlenemeyen bir erkek cesedine ulaşıldığı belirtiliyor.

Çobançeşme Kuyumcukent’te yapımı devam eden metro durağının önünde park halindeki bir otomobilin, yolun çökmesi sonucu oluşan çukura düştüğü belirtiliyor.

TRAMVAY VE TELEFERİK HATLARINDA ULAŞIM NORMALE DÖNDÜ

İstanbul’da olumsuz hava koşulları ve etkili sağanak yağış nedeniyle bir süre ulaşıma kapanan T1 Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı, TF2 Eyüp-Piyer Loti Teleferik Hattı ve TF1 Maçka-Taşkışla Teleferik Hattı seferleri normale döndü. T3 Kadıköy-Moda tramvay hattında enerji kesintisi nedeniyle sefer yapılamıyor.

HAVA MUHALEFETİ NEDENİYLE ŞEHİR HATLARI, İDO, BUDO İPTAL

“İstanbul Boğazı gemi trafiğine kapatıldı. Şehir hatları, İDO, BUDO seferlerinde iptaller yaşanıyor.” İfadeleri ile saat 13.00 itibarıyla tüm seferlerin hava muhalefeti nedeniyle iptal edildiğini açıklayan İBB tarafından, Saat 14.00 itibarıyla seferlerin normale döndüğü bildirildi.

İBB BAŞKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “İstanbul’da Boğaz çevresinde (Fatih, Beşiktaş, Sarıyer, Üsküdar, Kadıköy) kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağmur geçişleri etkili olmaya devam ediyor. İstanbul Boğazı gemi trafiğine kapatıldı. Şehir hatları, İDO, BUDO seferlerinde iptaller yaşanıyor. 17 Ağustos 2019 sabah saatlerinden itibaren il genelinde etkili olan sağanak yağmur geçişleri neticesinde Fatih’te metrekarede ortalama 114 kg yağış kaydedilmiş olup en fazla yağış Fatih, Beşiktaş, Sarıyer, Üsküdar, Kadıköy, Ümraniye ilçelerinde görülmüş olup metrekareye ortalama 30- 40 kg yağış kaydedildi.”  İfadelerine yer verildi.

2 BİN 148 PERSONEL 645 ARAÇ VE İŞ MAKİNESİ İLE MÜDAHALE

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), sel baskınları ve su birikintilerinin yaşandığı bölgelere İtfaiye, İSKİ, Yol Bakım, Çevre Koruma, Park Bahçeler, İBB Trafik ve Zabıtaya bağlı 2 bin 148 personel 645 araç ve iş makinesi ile müdahale ediyor. Beyaz Masa 153’e gelen 2 bin 414 ihbar da İBB Halkla İlişkiler Müdürlüğü yerinde çözüm ekipleri tarafından inceleniyor.

İSTANBUL’UN PROBLEM YAŞANAN NOKTALAR:

Eminönü, Fatih, Üsküdar, Beşiktaş, Sarıyer, Kadıköy bölgelerinde meydana gelen su baskınları ve göllenmelere ekipleri tarafından müdahale edilen noktalar: Sahilyolu Kazlıçeşme, Sahilyolu Samatya, Sahilyolu Yenikapı, Unkapanı alt geçit, Aksaray alt geçit, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı alt geçidi, Saraçhane alt geçidi ve Fevzipaşa caddesi, Kumkapı alt geçidi Kabataş tramvay yolu, Eminönü meydan ve alt geçidi, D100 Kazlıçeşme, Üsküdar meydan ve sahil yolu, Ümraniye Nevzat Demir Tesisleri Önü, Çengelköy Sahilyolu.

YAĞIŞLI HAVA BOĞAZ ÇEVRESİ VE ANADOLU YAKASINDA ETKİLİ OLMAYA DEVAM EDECEK

Yağışlı havanın akşam saatlerine (20.00) kadar Boğaz çevresi ve Anadolu yakasında kuvvetli şekilde etkili olmaya devam edeceği tahmin ediliyor. İstanbul’da İl genelinde ortalama 25 ila 30 kg arası yağış ölçüldü.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2020 Haberin Aslı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.