Hoşgeldiniz  

ISEF Birincisi Berk Bektemur’a ATAEĞİTİMDER’den Eğitim Desteği

admin | 18 Temmuz 2019 | Ataşehir, Eğitim, Manşet, Özel Haber, Teknoloji, Üst Manşet A- A+

Mobil Meteoroloji İstasyonu ve Milli Rasat Bankası projesi ile Uluslararası Teknoloji ve Bilim Yarışması ISEF birincisi Berk Bektemur’a ATAEĞİTİMDER’den eğitim desteği.

Recep Kenan/itvhaber.com

Anabilim Eğitim Kurumları Lise bölümünde eğitimini sürdüren Berk Bektemur, Mobil Meteoroloji İstasyonu ve Milli Rasat Bankası projesi ile Uluslararası Teknoloji ve Bilim Yarışması ISEF’te birinci oldu.

ATAEĞİTİMDER METEOROLOJİDE DÜNYA 1.’Sİ BERK BEKTEMUR’U AĞIRLADI

Turgay Kılıç başkanlığındaki eğitim gönüllüleri tarafından eğitimi destekleme amaçlı Ataşehir merkezli kurulan Ataşehir Eğitim Derneği (ATAEĞİTİMDER), ABD ‘de Arizona’da yapılan Uluslararası Mühendislik ve Bili Yarışması’nda ‘Mobil Hava Durumu İstasyonu ve Milli Veri Bankası’ projesi ile Meteoroloji alanında ülkemize 1.’lik getiren Berk Bektemur’u ağırladı.

ATAEĞİTİMDER’DEN DÜNYA BİRİNCİSİ BERK’E DESTEK

Ataşehir Eğitim Derneği (ATAEĞİTİMDER) Turgay Kılıç başkanlığındaki Yönetim Kurulu, aldığı kararla; “Mobil Hava Durumu İstasyonu ve Milli Veri Bankası” projesi ile Meteoroloji alanında 1.’lik ödülü alan başarılı öğrenci Berk Bektemur’u lise eğitimi sonuna kadar eğitim bursu vererek destek olma kararı aldı.

ATAEĞİTİMDER'DEYİZ BAŞARILI ÖĞRENCİLERE DESTEK HEDEFLERİ…

Gepostet von Recep Kenan am Mittwoch, 17. Juli 2019

BAŞARILI ÖĞRENCİLERİN EĞİTİMLERİNE KATKI SUNUYOR

“Bir Çocuk Gülerse, Dünya Değişir” sloganıyla eğitime destek amaçlı yardım severleri bir araya getirmek için kurulan Ataşehir Eğitim Derneği (AtaEğitimDer), kimsesiz ve maddi olanaktan yoksun, çalışkan kız çocuklarının ağırlıkta olduğu başarılı öğrencilerin eğitimlerine katkı sunmayı hedefliyor.

ULUSAL VE DÜNYA ÇAPINDA METEOROLOJİ AĞI

Yaptığı çalışmayla önce ulusal sonra da dünya çapında Meteoroloji ağı oluşturmayı, verileri depolamayı düşündüğünü kaydeden Berk Bektemur, iklim değişikliklerinden en çok etkilenenler arasında yer alan ülkemizin çöl iklim kuşağına yakınlaştığını, bu değişimin tespit edilmesi gerektiğinin önemine işaret ederek öncelikle Türkiye’de daha sonra da dünyanın çeşitli noktalarında kurulacak mobil istasyonlarla meteoroloji ağı oluşturmayı hedeflediklerini vurguladı.

BERK BEKTEMUR, BAŞARISINI PROJE ODAKLI ÇALIŞMASINA BAĞLIYOR

Genç ve parlak bir geleceği olan lise öğrencisi Berk Bektemur, başarısını proje odaklı çalışması ve sistem eğitimine olan merakına bağlıyor ve bilimler arası ilişkiler kurarak çalıştığının altını çiziyor. Berk, bilimler ayrı ayrı öğrenilse de bütün bilimlerin birlikte kullanılması gerektiğinin altını çiziyor. Sistem eğitimimi; bilim, teknoloji, mühendislik ve matematiğin bar araya gelerek üretimin yolunu açması olarak özetliyor.

MOBİL METEOROLOJİ İSTASYONU MALİYETLERİNİ AZALTIP, VERİ KAYNAKLARINI ARTIRIYOR

Okulda proje kulübü tarafından yapılan çalışmalarda tespit edilen sorunlardan Türkiye’deki meteoroloji istasyonlarının lokal yetersizliği ile ilgili işletme maliyetlerini azaltarak, veri kaynaklarının artırılmasını amaçlıyor. Mobil meteoroloji istasyonu tasarlayarak bu alandaki çalışmalarını yoğunlaştırarak projesini geliştiren Berk Bektemur, yazılımın projelerdeki maliyetlerine dikkat çekerek, meteoroloji istasyonları projelerinin yazılım ve kodlamalarını millileştirmeyi hedeflediklerini kaydetti.

TÜBİTAK MARMARA BÖLGE BİRİNCİSİ

2 senedir araştırma ve proje üzerinde çalıştığını kaydeden Berk Bektemur, 2 sene sonunda gelinen noktada TÜBİTAK Marmara Bölge Birinciliği başarısının geldiğinin altını çizerek, Türkiye çapında da çeşitli yarışmalara katıldığını, Coğrafya 2.’liği aldığını söyledi.

2 SENELİK LİSE EĞİTİMİNDE DE PROJE ÇALIŞMALARI VAR

2019 yılı başında TÜBİTAK tarafından Uluslararası Mühendislik ve Bili Yarışması’na gönderildiğini Meteoroloji kategorisinde 1.olduğunu, nünde 2 senelik daha lise eğitiminin olduğunu hatırlatan Uluslararası Teknoloji ve Bilim Yarışması ISEF 1.’si Berk Alaattin Bektemur, 2 senelik lise eğitiminde de mevcut projelerini geliştirmek ve yeni proje çalışmaları yaparak sürdürmek istediğini ifade etti.

YURTDIŞI ÜNİVERSİTELERDEN ÇOK SAYIDA TEKLİF ALDI

Projesi ile katıldığı ayrışma sonrasında beklediğinden çok fazla ilgi gördüğünü, çeşitli okullardan çok sayıda teklif aldığını, projesinin milli olmasını istediğini bu nedenle ülkesinde uygulamak istediğini kaydeden Berk Bektemur, ülkemizdeki üniversitelerin yarışmaya ve projesine ilgisizliğinden yakındı.

4 BİN ÖĞRENCİ 83 PROJE İLE KATILDI, TÜRKİYE METEOROLOJİ DALINDA BİRİNCİ

2019 yılı başında TÜBİTAK tarafından gönderildiği 4 bin öğrencini 83 proje ile katıldığı Uluslararası Mühendislik ve Bili Yarışması Amerikan Meteoroloji Topluluğu (AMS) için geliştirilen ‘Mobil Hava Durumu İstasyonu ve Milli Veri Bankası’ projesiyle Özel Anabilim Anadolu Lisesi’nden Aslı Doğu ve Berk Alaattin Bektemur, birincilik ödülünü kazandı. 4 bin ise öğrencisinin ülkelerinin en iyileri olarak seçilen 83 proje ile katıldığı, bilim yarışmalarının Oskar’ı kabul edilen Uluslararası Teknoloji ve Bilim Yarışması ISEF’te Türkiye; bir adet birincilik iki adet dördüncülük ödülünün sahibi oldu.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2020 Haberin Aslı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.