Hoşgeldiniz  

İmamoğlu, ‘İstanbul İçin Kontrollü Kısıtlama Bekliyoruz’

admin | 26 Mart 2020 | Genel, Gündem, İstanbul, Manşet, Siyaset, Üst Manşet A- A+

Dünyayı ve ülkemizi etkileyen Koronavirüs salgınıyla ilgili açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İstanbul için kontrollü kısıtlama bekliyoruz” dedi.

Toplu taşıma oranı yüzde 80 oranın altına düştüğü İstanbul’da 1,2 milyondan fazla seferle hala 1 milyonun üstünde vatandaşın toplu taşımayı kullandığını kaydeden İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB)Başkanı Ekrem İmamoğlu, bazı İstanbulluların iş için mecburen sokaklara çıktığını söyledi.

“TÜRKİYE İÇİN OLMUYORSA, İSTANBUL İÇİN KONTROLLÜ KISITLAMA BEKLİYORUZ”

1 hafta önce bu küresel salgında yaşamını yitirenlerin sayısı 7500 idi, bugün sadece İtalya’da bu rakam 7500. Salgın hızla yayılıyor. Evde kalmak, sosyal mesafeyi korumak hiç bu kadar önemli olmamıştı. Lütfen kendinize dikkat edin, uyarıları önemseyin. #BirlikteBaşaracağız

Ekrem İmamoğlu paylaştı: 26 Mart 2020 Perşembe

“İstanbul’da toplu taşıma oranı yüzde 80 oranın altına düştü. Ama hala 1,2 milyondan fazla sefer oluyor İstanbul’da. Taksi, dolmuş gibi diğer kullanımları da katarsak, İstanbul’da yine de 1 milyonun üzerinde insan her gün toplu taşımayı kullanıyor. Bu, büyük bir risk.  Ancak acil bir durum için evden yürüme mesafesi bir uzaklığa gitmeniz gerekir. Biliyorum, bazılarınız iş için mecburen sokaklara çıkıyor. Bunun çözümü için de devletimizin hükümet yetkililerinin bir çabası olacağına inanıyorum. İnanmak istiyorum. Türkiye genelinde olmasa da en azından İstanbul için, hükümetten; kademeli, kontrollü bir sokağa çıkma konusunda bir çalışma bekliyoruz. Bu konuda biz de yardıma hazırız. Tekrar altını çizeyim; Türkiye için olmuyorsa, en azından İstanbul için kontrollü bir kısıtlama bekliyoruz.

BUGÜN GEREKLİ ADIMLAR ATILMAZSA HAYAL KIRIKLIĞI YAŞANACAK

Gerekli adımların zamanında atılmasının zorunlu olduğunu kaydeden İmamoğlu,  “Gelecek günler için, halka moral verici konuşmalar yapmak doğrudur, güzeldir. Ancak bugün gerekli adımlar atılmazsa, gelecekte hayal kırıklığı yaşanacağı ne yazık ki aşikar. Onun için bu konuda çok kararlı, radikal kararlar almalıyız. Ne yazık ki bu işler, sadece lafla da olmuyor. Elbette dua edeceğiz; ama sadece dua ederek de gelecek günlere ne yazık ki bu şehri ve bu ülkeyi hazırlayamayız.” Dedi.

DOĞRU ADIMLA SÜREÇLERİ YÖNETENLER GELECEKTE DOĞRU NOKTALARDA OLACAK

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Eğer bu salgın kriziyle dünyada önemli değişikler olacaksa, o günün dünyasının da kriz günlerinin de doğru adımları atan süreçleri yöneten ülkeler, bu sürecin geleceğinde doğru noktalarda olacaklardır. O yüzden bir kez daha seslenmek isterim ki; korkmadan, ‘ama, fakat’ demeden bugün radikal bazı kararların alınması toplum sağlığımız, sağlık personeli sağlığımız, toplum moralimiz ve psikolojimiz açısından son derece önemlidir. Söz konusu insan hayatı ve toplumsal psikoloji ise, ekonomik beklentiler biraz daha sırasını beklemelidir. Buna göre adımlar atmalıyız.” Diye konuştu.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2020 Haberin Aslı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.