Hoşgeldiniz  

İBB Adayı Ekrem İmamoğlu Seçim Kampanyasını Açıkladı

admin | 22 Mayıs 2019 | Ataşehir CHP, İstanbul, Manşet, Siyaset, Üst Manşet A- A+

16 milyon İstanbullunun adayı olduğunu söyleyen CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu 23 Haziran 2019 seçimlerine ilişkin projelerini canlı yayında anlattı.

“Önceliğimiz kent yoksulluğuyla mücadele olacak.” Sözleri ile yoksullukla mücadele edeceğinin altını çizen Ekrem İmamoğlu, İstanbul’da gelir ve gideri sağlıklı yöneterek, yılda 5 milyar yeni kaynağın belediye bütçesine eklenebileceğini kaydetti.

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, 23 Haziran seçim kampanyası yol haritasını koordinasyon toplantısıyla açıkladı.

“İktidar vatandaşın 31 Mart’ta verdiği mesajı almamak için direniyor” diye konuşan İmamoğlu, “seçimlere olan inanç asla yitirilmesin istiyoruz. Kimse demokrasiden, sandıktan umudunu kesmesin, başka yollara sapmasın istiyoruz. Sandık namusunu korumak için yine demokrasiden ve sandıktan başka çare olmadığını tüm Türkiye’ye göstereceğiz. Hep birlikte ispat edeceğiz. 23 Haziran’da bayram yerine gider gibi, neşe içerisinde hep birlikte sandıklara gideceğiz.” Dedi.

YSK tarafından 6 Mayıs’ta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini yenileme kararı almıştı. 23 Haziran’da yenilenecek olan seçim ile ilgili Ekrem İmamoğlu’nun açıkladığı kampanyada “Her şey çok güzel olacak” ve “İmamoğlu varsa umut var” sloganları kullanılacak.

BEKA MESELESİ YEREL SEÇİMİN KONUSU OLAMAZ

Seçmenin, 31 Mart’ta, ‘Beka meselesi yerel seçimin konusu olamaz. Ben, bana en iyi hizmeti vereceğine inandığım kişiyi seçerim.’  Dediğini ifade eden Ekrem İmamoğlu, iktidarın İstanbul’da vatandaşın bu mesajını almamak için direndiğini,  büyükşehir tercihleri ile yerel seçimlerle beka sorunu ilişkilendirmediğini kaydederek; “Her şeye rağmen bu ülkede hukuka, demokrasiye, seçimlere olan inanç asla yitirilmesin istiyoruz. Kimse, demokrasiden ve sandıktan umudunu kesmesin, başka yollara tevessül etmesin istiyoruz. 23 Haziran’da demokrasi ahlakını, sandık namusunu korumak için demokrasiden ve sandıktan başka bir çare olmadığı tüm Türkiye’ye gösterilecek. 23 Haziran günü bayram yerine gider gibi neşe içerisinde sandıklara gideceğiz, İstanbul’un ve Türkiye’nin demokrasiyle yeniden buluşmasını sağlayacağız. O sandık bir vicdan, haysiyet, adalet sandığı olacak. O sandıktan oy pusulası çıkmayacak, hesap pusulası çıkacak. 23 Haziran’da haksızlığın, adaletsizliğin, kul hakkı yemenin hesabı sorulacak.” Dedi.

İSTANBUL’UN TÜM KAYNAKLARI TALAN EDİLİYOR

Ekrem İmamoğlu, önceki kampanyada olduğu gibi İstanbulluları dinlediklerini ve onların çizdiği yolda ilerlediklerini anlatan İmamoğlu, “YSK’nın kararıyla herkes net olarak gördü. İstanbul’da israf düzeninden yararlananlar hak, hukuk, adalet, vicdan tanımıyor. Bu düzen sadece bir avuç insan için var. Sadece o küçük mutlu azınlığın çıkarına tüm İstanbul Belediyesini kullanıyorlar.” ifadelerini kullandı.

2014-2019 ARASI BELEDİYENİN BORCU 4,5 KAT ARTTI

“İstanbul’un ekonomik ve çevresel tüm kaynakları talan ediliyor.” Ds,iye açıklamasını sürdüren İmamoğlu, “Bu bozuk düzen gün geliyor ananızın ak sütü gibi helal olan mazbatanızı elinizden alıyor. Gün geliyor, o bir avuç insanın rant hırsıyla şehrin kaynaklarını, yeşil alanlarını talan ederek karşımıza çıkıyor. Gün geliyor ihale yolsuzlukları olarak karşımıza çıkıyor. Bu israf düzeni öyle bir yayılmış ki her alanda çıkıyor karşımıza. İstanbul’un israf düzeni, bütün kaynakları bir küçücük azınlığa paylaştırmaya dayanıyor. Bu israf düzeninin faturasını her gün namusuyla, ahlakıyla çalışan, ailesini ve çoğunu geçindirmek için çırpınan, vergisini zamanında ödeyen 16 milyon İstanbullu ödüyor. Sayıştay’ın raporlarına göre 2014-2019 arası belediyenin borcu tam 4,5 kat arttı. 6 milyar liradan 27,5 milyara çıktı. Yıllık faiz yükü 8 kat arttı. 149 milyon liradan 1 milyar 155 milyona çıktı. Bütçe açığı 5 yılda 20 kat arttı. 216 milyondan 4 milyara fırlamış. Büyükşehirin web sitesi için 3 yılda 80 milyon lira harcandı. Bu rakama Türkiye’deki bütün belediyelerin web sitesini yaparsınız. İstanbul belediyesi tek bir müdürlük vasıtasıyla hayata geçmemiş fikirlere, projelere 226 milyon lira vermiş.” Dedi.

İBB İSTANBULLULARIN YARARINA ÇALIŞACAK

İsraf düzeninin değişeceğini, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin İstanbulluların yararına çalışacağını belirten İmamoğlu, “Getireceğimiz yeni nesil belediyecilik düzeninde, hiç kimse İstanbul Büyükşehir Belediyesi kaynaklarını haksız kazanç uğruna kullanamayacak. Herkes İstanbul’un gerçek sahibinin vatandaş olduğunu, İstanbullu aileler olduğunu anlayacak.” diye konuştu.

ULAŞIM ÜCRETİNİN 85 LİRADAN 40 LİRAYA İNMESİNİ SAĞLADIK

Görevde olduğu 18 günde belediyenin kaynaklarını vatandaşa doğru yönlendirmeye başladıklarını dile getiren Ekrem İmamoğlu, “Seçim öncesinde vaat ettiğimiz su indiriminin belediye meclisinden geçmesini sağladık. Bu sayede İstanbullu her aile yılda 540 lira tasarruf edecek. Öğrencilerin aylık ulaşım ücretinin 85 liradan 40 liraya inmesini sağladık. Böylece iki çocuklu her ailemiz, yılda bin 80 lira tasarruf edecek. 19 Mayıs’ta, milli bayramlarda da ücretsiz ulaşım sağladık. Sadece 18 günde bunları başardık, 5 yılda neler yaparız. ‘Kıskanma, çalış senin de olur.’ diye güzel bir söz var. Bir de kopya çekiyorlar. Dün akşam rakibimiz anlatıyor, ’85 liradan 40 liraya indirdik, bu size yük olmayacak.’ otobüsçülere konuşuyor. Baktım Şubat ayında benim otobüsçülere yaptığım konuşmaların birebir aynısı. Uyanık öğretmenler buna puan vermez hemen anlar. Benim sınıf arkadaşım benden kopya çekmişti. Ben 10 aldım. Öğretmene gitti, ‘Bana niye 5 verdiniz?’, ‘Kağıdın kötü.’ dedi. ‘Ekrem’in aynısını yaptım.’ dedi.” Diye konuştu.

ÖNCELİK KENT YOKSULLUĞUYLA MÜCADELE

23 Haziran stratejisi ile ilgili açıklamasında İstanbul’un yeni yol haritasında önceliğin “kent yoksulluğuyla mücadele” olacağının altını çizen İmamoğlu, “Yapacağımız tasarruflarla İstanbullunun önemli ihtiyaçlarını rahat rahat karşılayacağız. Gelir ve gider bütçemizi akılcı ve etkili politikalarla yönetecek, yılda 5 milyarlık yeni kaynağı İstanbul Büyükşehir Belediyesine kazandıracağız. İhtiyacı olan ailelerimize yılda 6 bin ila 13 bin lira arası yardımda bulunacağız. Hiç geliri olmayan ya da açlık sınırında yaşamaya mahkum edilen her aile halk-ekmek ve halk-süt satış noktalarından ücretsiz ekmek, süt alabilecek. Damacana su ücretsiz dağıtılacak. Tüm bunlar belediyesi bütçesinin yalnızca yüzde 1,9’una tekabül ediyor.”

İSRAF DÜZENİN 16 MİLYON İSTANBULLUYA BASİT DİLLE ANLATACAĞIZ

Hiçbir yönetici tek bir vatandaşa bile parmağını gösterip haddini bildiremeyeceğini, vatandaşın yöneticiye had bildirebileceğini vurgulayan Ekrem İmamoğlu, “Yani biz yöneticiler haddimizi bileceğiz.” Diyerek; “İstanbul’un israf düzeni değişecek. İstanbul’daki bu israf düzenin 16 milyon İstanbullu’ya tane tane en basit dille anlatacağız. Kimsenin bizi doğru yoldan, iyilikten, güzellikten ayırmasına fırsat tanımayacağız. Her türlü iftiraya, her türlü kışkırtmaya karşı soğuk kanlı, itidalli olacağız. Kavgayı bitiren olacağız. Toplumu ayrıştıran, kızıştıran değil, birleştirip bütünleştiren, sakinleştirip yatıştıran olacağız. Halkın bağrından doğal olarak çıkmış, dalga dalga Türkiye’ye yayılmış olan kampanyamızın sloganını söyleyeceğiz: Her şey çok güzel olacak. Vatandaştan başka kimseden talimat almadan, yalnızca vatandaşın taleplerine uygun hareket edeceğiz. İstanbul’un milyonlarca ailesi, bu şehri bana emanet etti. Emaneti haksızca elimizden aldılar ama şimdi buradan ilan ediyorum. Herkes duysun, herkes dinlesin. Biz 16 milyon İstanbullu, 23 Haziran’da o emaneti geri almaya geliyoruz. 23 Haziran’da israf düzeni gidecek, İstanbul’da hak yerini bulacak. Her şey çok güzel olacak.”

Toplantıya, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun ve Oğuz Kaan Salıcı, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, milletvekilleri, aralarında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın da aralarında bulunduğu belediye başkanları katıldı.

‘”Her şey çok güzel olacak” sloganının esin kaynağı 13 yaşındaki Berkay Gezgin ve İmamoğlu’nun seçim otobüsünü kilometrelerce takip etmesiyle sosyal medyada ilgi gören 71 yaşındaki Müzeyyen Şahpaz da toplantıda yer aldı.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haberin Aslı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.