Hoşgeldiniz  

HÜKÜMET KONAĞI YAPILMADAN TARTIŞMALARI YAŞANDI

admin | 08 Şubat 2013 | Çankırı, Genel, Gündem, Manşet, Özel Haber, Siyaset, Türkiye A- A+

cankiri_hukumet_konağiCHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt’ün konuyla ilgili önergesine İçişleri Bakanlığı’ndan konağın Kırkevler Mahallesi Çankırı-Kastamonu karayolunda yapılacağı yanıtı geldi.

Recep Kenan/Ataşehirweb.com

CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, Çankırı’da yapılması planlanan Hükümet Konağı ile ilgili İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin tarafından cevaplanmak üzere verdiği soru önergesine görevi devretmeden önce eski İçişleri Bakanı Şahin’in cevabı; konağın, Kırkevler Mahallesi Çankırı-Kastamonu karayolunda bulunan hazinenin özel mülkiyetine ait 43 dönümlük arsa üzerine yapılması kararı alındığı şeklinde oldu.

ÇANKIRI HÜKÜMET KONAĞI YAPILMADAN BÜYÜK TARTIŞMALAR DOĞURDU

Çankırı’da yapılması planlanan Hükümet Konağı ile ilgili tartışmalar sürerken, CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt’ün konuyla ilgili önergesine İçişleri Bakanlığı’ndan yanıt geldi. Görevini Muammer Güler’e devretmeden önce Öğüt’ün önergesini yanıtlayan eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, hükümet konağının yeri ile ilgili tartışmalara son nokta koyarak, konağın Kırkevler Mahallesi Çankırı-Kastamonu karayolunda bulunan hazinenin özel mülkiyetine ait 43 dönümlük arsa üzerine yapılması kararı alındığını söyledi.

CHP’li Öğüt’ün hükümet konağının yeri için şehir stadyumu veya eski terminal binasının bulunduğu alanın değerlendirilip değerlendirilemeyeceği yönündeki sorusunu da yanıtlayan Şahin, söz konusu yerlerin Hükümet Konağı için düşünüldüğünü ancak şehir stadyumunu taşımanın yüksek maliyetli olacağı, eski terminal binasının ise başka bir proje için ihale aşamasında olduğu gerekçesiyle vazgeçildiğini belirtti.

Şahin ayrıca  yeni yapılacak hükümet konağının kentte dağınık halde bulunan müdürlükleri kapsayacak bir tesis olarak inşa edileceğini ve bünyesinde tören alanı, açık ve kapalı otopark, konferans salonları  ve spor merkezi yer alacağını da ifade etti.

Ne var ki Şahin’in verdiği yanıtları tatmin edici bulmayanlar da var. Hükümet konağının yapılacağı alanın bazı siyasilere rant sağlamak amacıyla özellikle seçildiği ayrıca proje çevresinin zaman içinde imara açılmasıyla doğal çevreye büyük zararlar vereceği yönünde endişeler de dile getiriliyor.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2020 Haberin Aslı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.