Hoşgeldiniz  

Gürsel Tekin Binlerce ‘Bomba Otobüs’ Türkiye Yollarında

admin | 05 Ağustos 2019 | Gündem, Manşet, Siyaset, Üst Manşet A- A+

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Balıkesir’de 5 kişinin hayatını kaybettiği otobüs yangını sonrası ‘ihmal’ ve ’10 numara yağ kullanımı’ iddialarına dikkat çekti.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Balıkesir’de cuma günü yaşanan ve 5 kişinin hayatını kaybettiği otobüs yangını sonrası ‘ihmal’ ve ’10 numara yağ kullanımı’ iddiaları kamuoyunun gündemine taşıdı.

ÖLÜM YAĞI..!

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, son dönemde artan otobüs yangınları hakkında açıklamada bulundu. Tekin,“Balıkesir’de resmen yüreğimiz yandı.” 34 yolcunun bulunduğu otobüste biri bebek 5 kişi yanarak can verdi. Sonrasında, Manisa’da başka bir otobüs motor kısmından alev alarak yandı. Tekin, “Her biri bir katliama neden olabilecek binlerce “bomba otobüs”, her gün Türkiye yollarında dolaşmakta ve yetkililer de bu durumu sadece seyretmektedir” ifadesini kullandı.

“Bu yangınların sorumlusu, ”fiyatı 7 TL ye dayandığı için otobüsüne mazot yerine, 10 numara madeni yağ atmak zorunda bırakılan şoför değil,  iktidarın kendisidir” dedi.  Ayakta kalmak zorunda olan otobüsçüler de yağ yakmaya başladı” diyen Tekin, Ülkemizde yaşanan ekonomik kriz ve hemen her kaleme gelen büyük fiyat artışları akaryakıt fiyatlarına da yansımaktadır. 10 numara yağ sorunu ve yol açtığı ölüm ve zararların nedeni akaryakıt fiyatlarındaki artış ve denetimsizliktir” Dedi.

Tekin’in açıklaması şu şekilde:

“Yazın sıcağının artmasıyla birlikte son günlerde artan otobüs yangınları kamuoyunu şaşkına çevirmektedir. Oysa şaşılacak bir şey yoktur. Bu sorun bugün ortaya çıkmış değildir. Yıllardır vardır. Bu yangınların nedeni o yanan araçların kullandıkları 10 numara madeni yağ sayesinde olmaktadır.

”Ucuz diye sürücüler tarafından tercih edilen bu kalitesiz mazot-motorinin ‘Parlama Noktası’ denilen ve en az 55 derece olması gereken alevlenme noktası daha düşük olmakta, 20 ile 30 derece arasında olduğu durumlarda da yangınlara neden olmaktadır. ‘Standartlara uygun motorin, yani mazot, normal olarak patlamaz yani yanmaz.”

”Oysa bu ürün patlamaktadır. Bunun nedeni bu tip kalitesiz yakıtların düşük’Parlama noktası’dır. Nitekim havaların ısınması ile birlikte, durup dururken, en küçük trafik kazalarında bile yangın çıkmakta ve çok sayıda kişinin yaralanmalarına-ölümlerine, maddi hasarlara neden olmaktadır”

”Her yıl basına yansıyan-yansımayan çok sayıda maddi-ölümlü-yaralamalı kazalara yol açan bu husus yetkililerin ilgisizlikleri ve belli bir çevrenin rantları uğruna yıllardır ülkemizin bir gerçeği olmuştur. 10 numara yağın dışında, yurt dışından denetimsiz olarak, kaçak olarak, sınır ticareti yoluyla da ülkemize mazot-motorin girişi ve bunların piyasada satışları sürdükçe bu tür kazaların önüne geçilemeyecektir”

Tekin, hiçbir otobüs sahibinin aslında mazot yerine deposuna yağ koymak istemediğini, şartların bazı firmaları iflasın eşiğine getirmesi nedeniyle bu yolun tercih edilmek zorunda kalındığını; bu katliamlara dur demek ve daha fazla acının yaşanmaması adına, ivedilikle acil tedbirler alınmasının gereğine işaret etti.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2020 Haberin Aslı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.