Hoşgeldiniz  

Ercüment Ovalı’dan Çalışması ve İlaçla İlgili İddialı Açıklama

admin | 17 Nisan 2020 | Genel, Gündem, Manşet, Siyaset, Teknoloji, Türkiye, Üst Manşet A- A+

Küresel salgın haline gelen, tıp dünyasını ayaklandıran koronavirüs (Kovid 19) pandemi tedavsi için çalışmalar yürüten Prof. Dr. Ercüment Ovalı, ilaç ismi vererek iddialı açıklama yaptı.

Recep Kenan/itvhaber.com

Koronavirüs (Kovid19) salgını ortaya çıkınca birçok bilim insanıyla birlikte kolları sıvayıp çalışmalara başlayan, oronavirüse karşı büyük bir özveri göstererek mücadele eden Ercüment Ovalı, çalışmalarının sonuçları ile ilgili iddialı açıklamalar yapıyor.

1 aydır labaraturada çalıştıklar ismini 23 Nisanda açıklayacaklarını duyurduğu bir ilacın etkisine vurgulayan Prof. Dr. Ercüment Ovalı, “İsmini 23 Nisan’da açıklayacaktık ancak o kadar etkili duruyor ki insanların hayatını kurtarabilir.  İnsanların hayatından gün çalmak istemedik.” Diyerek ilacın ismini açıkladı.

Ercüment Ovalı, 23 Nisan’da ilaçla ilgili ilk sonuçları açıklayacaklarını kaydederek, “Dornaz Alfa projesine ait ilk sonuçları 23 Nisan’da açıklayacağız.” Dedi.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı, sosyal medya paylaşımında, “1 aydır lab.da çalıştığımız bir ilacın ismini 23 nisanda açıklayacaktık ancak o kadar etkili duruyorki insanların hayatını kurtarabilir.  Insanların hayatından gün çalmak istemedik..Acilen Dornaz alfa hastaların tedavisinde klinik testlere alınmalı. Kahramanlarima tesekkur ederim” ifadelerine yer verdi.

ERCÜMENT OVALI KİMDİR?

Koronavirüs (Kovid19) salgını ortaya çıkınca birçok bilim insanıyla birlikte kolları sıvayıp çalışmalara başlayan, oronavirüse karşı büyük bir özveri göstererek mücadele eden Ercüment Ovalı, 1961’de Kırklareli’nin Babaeski ilçesinde doğdu.

Hacettepe Üniveristesi Tıp fakültesinde başladığı tıp eğitimini 1985 yılında 19 Mayıs Üniversitesi’nde, İç hastalıkları ihtisasını aynı üniversitede 1991’de Hematoloji üst ihtisasını 1997’de Marmara Üniversitesi Tıp fakültesinde tamamladı.

Öğretim üyeliği hayatına 1992 KTÜ iç hastalıklarında başlayan Ovalı, 1994’de Doçent 1999 da Profesör oldu. Karadeniz Teknik Üniversitesi Hematoloji bilim dalında öğretim üyeliği görevini yaparken 1 Aralık 2010’dan sonra Acıbadem Labcell hücre laboratuvarı ve Kordon kanı bankası Mesul Müdürü oldu. 59’u yurt dışı makale olmak üzere 370 den fazla yayına sahip olup, yurt dışı yayınlarının citation oranı 2.5 dir.

Son 18 yıldır hücresel tedavi ürünlerinin geliştirilmesi ve klinik uygulaması ilgili olarak çalışmaktadır. İlk olarak 1998-2007 arasında KTÜ Kemik iliği nakli Merkezi Sorumluluğunu yürüttü. Yine bu süreç içerisinde Sağlık Bakanlığı Kemik iliği nakli Komisyonunda üye ve Kordon kanı bankaları Koordinasyon kurulunda başkan olarak görev yaptı.

2003 yılından sonra KTÜ adına ülkemizin ilk GMP laboratuarının Trabzonda kuruluşunda proje koordinatörü olarak faaliyet gösterdi ve 2007 yılından sonrada bu proje kapsamında GMP şartlarında üretim yeri ruhsatına sahip ilk mesul müdür olarak Mezenkimal kökhücreler başta olmak üzere 14 ayrı hücresel tedavi ürününü ülkemize kazandırdı.

1 Aralık 2010 dan bu yana da Acıbadem sağlık grubu hastaneleri GMP ve Hücre tedavi ürünleri danışmanlığını ve Mesul Müdürlüğünü ile Doku Tipleme Laboratuarları sorumluluğunu yapmakta ve Acıbadem Kozyatağı Kemik iliği nakil merkezinde çalışmaktadır.

Yaptığı önemli çalışmalar arasında, yarı uyumlu nakillerde TCR alfa beta seleksiyonuna ilave olarak APC deplesyonu ile nakil mortalitesi ve komplikasyonlarında 19 hastalık bir seride %50 azalmaya neden olduğunu göstermesi olup bu çalışması devam etmektedir.

Devam eden diğer önemli çalışması ise dünyada ilk kez DMD hastada allogeneik umblikal kord mezenkimal kök hücreleri ile sağlıklı distrofin geninin nakledilebileceğini gösterdiği araştırmasıdır.

Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2020 Haberin Aslı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.