Hoşgeldiniz  

ÇEKAP’tan MUSTAFA KARATAŞ ve MUSTAFA ÖZCAN GÜNEŞDOĞDU’lu Program

admin | 07 Ocak 2013 | Çankırı, Genel, Gündem, İstanbul, Kültür & Sanat, Manşet, Özel Haber A- A+

ÇEKAP_Mustafa_Karatas-Mustafa ozcan günesdogduMustafa Karataş Hoca’nın sohbet, Mustafa Özcan Güneşdoğdu’nun ilahiler ile katıldığı, ÇEKAP’ın  düzenlediği etkinlik, İstanbul’daki Çankırılıları duygulandırdı.

Recep Kenan/Ataşehir

“Muhabbet Kapısı” adlı sohbet programın sunucusu, İlahiyatçı Doç. Dr. Mustafa Karataş Hoca’nın sohbet, Mustafa Özcan Güneşdoğdu’nun ilahileri  ile renk kattığı, Çankırılılar Kalkınma ve Ekonomi Platformu (ÇEKAP) tarafından düzenlenen etkinlikte, İstanbul’daki Çankırılılar duygulu anlar yaşadı.

Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde düzenlenen, (ÇANDEF) İstanbul Çankırı Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı ve (ÇEKAP) Çankırılılar Kalkınma ve Ekonomi Platformu Başkanı Vahap Yartaş, Çandef Genel Sekreketeri Zekeriya Açıkgöz ve Çandef yöneticileri, Çekap yöneticileri, İstanbul’daki Çankırılıların derneklerinin başkan ve yöneticileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi hareket Partisi Üsküdar ilçe başkanlık temsilcileri ve çok sayıda Çankırılının katıldığı; Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Adalet ve Kalkınma Partisi Ataşehir İlçe Başkanı Nimetullah Topu, Milliyetçi Hareket Partisi Ataşehir İlçe Başkanı Fatih Çobanoğlu, Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Der çelenk göndererek, bazı davetliler ise telgraf mesajı ile katıldılar.

Çankırı Orta asıllı, Almanya’da yaşayan Mustafa özcan Güneşdoğdu ile başlayan program, Güneşdoğdu’nun okuduğu ilahilerle salonda konuklara duygulu anlar yaşattı.

ETKİNLİK FOTOLARI

Zaman zaman salondaki dinleyicierin de eşlik ettiği ilahileri seslendiren Almanya’da uzun süre imamlık yapan, Dünya kuran okuma birinciliği de olan Hafız Mustafa özcan Güneşdoğdu’nun bir saate yakın süren sahne performansından sonra Mustafa Karataş Hoca’nın konferansı başladı.

İslam’da Aile konulu konferansında; “Muhabbet Kapısı” adlı sohbet programın sunucusu, İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi İlahiyatçı Doç. Dr. Mustafa Karataş, İslam da ailenin önemi ve yerini, Müslümanların aile yapısı ve bu gün geldiğimiz durumu işledi.

Dini ve manevi değerlere bağlı aile yapısının önemine değinen Karataş; Dinimizde insanlarla alay etmenin, İnsanlar hakkında Gıybet etmenin, İnsanlar hakkında casusluk yapmanın, İnsanlara Kötü lakap takmanın, İnsanları birbirine fitlemenin, (Fasıklık yapmak) yanlışlığına dikkat çekip sonuçları konusunda açıklayıcı bilgiler verdi.
Doç. Dr. Mustafa Karataş insanlar hakkında kötü zanda bulunamamanın önemine dikkat çekerek, bunlardan kurtulmak için; Haset ve Kibirden uzak durun, Birbirinizi sevin, Aranızda ikramlaşın, Birbirinizle selamlaşın ve Selamı yayın önerilerinde bulundu.

 

Mustafa özcan Güneşdoğdu kimdir

Dünyanın en etkili 500 Müslüman’ı arasında gösterilen, Almanya’da yetişmiş ve Dünya Birincisi olmuş bir hafızımızın kedi sitesinden özgeçmişi;ÇEKAP_Mustafa ozcan günesdogdu-

4 Eylül 1970′te Çankırı’nın Orta kazasına bağlı Sakaeli köyünde dünyaya geldi.

1979 yılında Almanya’da yaşayan ailesinin yanına gitti. Babasının kendisine “Bu adam gibi oku oğlum” diyerek hediye ettiği Merhum Abdüssamed’in (r.a) bir kasediyle Kur’an okumaya başladı.

Konyalı Hafız Ramazan Minaz’dan Kur’an okumasını öğrendi, Samsun Vezirköprülü Kurr’a Hafız Halit Tanrıver ile hafızlığını yaptı; Tâlim, Tecvid, Kıraat dersleri aldı ve Arapça öğrendi.

1985 yılında, Avrupa Kur-ân’ı Kêrim’i Güzel Okuma Yarışması’nda birinci oldu.

1987 yılında evlendi.

8 yıl Osmanlı usulû Arapça tedrisatından sonra; 1988-1989 yıllarında Arapça ve Kıraâtini geliştirmek üzere Şam’da bulundu. Eğitimini tamamlayan M. Özcan Güneşdoğdu Almanya’ya geri dönerek Almanyanın Hamm Westfalen eyaletinde İmamlık görevine başladı.

Ocak 1991 yılında Mekke-i Mükerreme’de 23 Devlet, 52 Cemiyet ve Teşkilatın 182 yarışmacı ile katıldığı Onüçüncü Uluslararası Kur-ân’ı Kerim Yarışması’nda, güzel okuma dalında Dünya Birincisi oldu. Şu ana kadar bu derece ile Arap ülkelerinde Kur’an’ı güzel okuma dalında Avrupa’da yetişmiş ve birincilik almış ilk ve tek genç olma ünvanına sahiptir.
Yine aynı yıl davetli olarak gittiği Bosna Hersek’te bir aya yakın süreyle, 2008 yılında ise Balkanlarda 6 ülkede iki hafta süresince Kur’an Ziyafetleri sundu.

1994 ve 2003 yıllarında İran’da okumuş olduğu kıraatleri büyük takdir almıştır.

1994 yılı Ramazan ayında Almanya’da 90′a yakın Câmiide, Hamburg ve Kiel Üniversitelerinde “Kur’an’ın Mucizesi”, hakkında bir dizi seminerler verdi.

Yine son yıllarda kendisinden ders alan gençler Avrupa Kur’an-ı Kerim okuma yarışmalarında birincilikler elde ettiler.

25 yıldır Kur’an-ı Kerim okuma, okutma ve anlatma hizmetlerine devam ediyor.

2000 yılında Almanya’da Dünya Fuarı Expo’da, 4 ayı aşkın bir süre Fahri İmamlık yaptı. Almanca Hutbeler okudu.

Yine aynı yılın Ramazan ayında iki hafta boyunca Avustralya Sydney ve Melbourne’de Kur-ân’ı Kêrim okudu, 2006′da ise “Opera Meets Quran” (Opera Kur’an Buluşması) isimli program için 2.defa Sydney’e gitti.

2003 yılında “Quran Rezitation“ isimli Almanca Meâlli ilk Kur-ân’ı Kerim Albümünü yayınladı.
Bugün Türkiye ve dünyada büyük ilgiyle izlenen Maide-i Kur’an yani (kuran ziyafetleri) programları projesi kendisine aittir. Bu projeye ilk olarak 2001 yılında, Almanya Hamburg Merkez Camii’nde başladı.

23 yıldır hatiplik de yapan Güneşdoğdu 18 yıl imamlık hizmetinde bulundu. Bununla beraber önce Müslümanlarla sonrasında ise, İslamın daha iyi anlaşılması için gayr-ı Müslimlerle diyalog çalışmalarına devam ediyor.

Bu görevinin yanı sıra 20 yıldır ilahi çalışmaları ile başta Almanya olmak üzere bütün Avrupa ülkelerinde programları yoğun ilgi görüyor.

Yine 1997′den bu tarafa kendi ismini taşıyan ilahi ekibi adeta gurbetçilerimizin vazgeçilmez ismi haline gelmiştir.

Gerek Türkiye gerek yurtdışında pek çok TV ve radyo programına konuk olarak katılmıştır.

Hilal TV’de ise iki yıl boyunca Türkiye’nin önde gelen Hafız ve Kuraalarının tanıtıldığı “Maide-i Kur’an” ve Tasavvuf sanatçılarının tanıtıldığı “İlahi Muhabbet” programını sunmuştur.

2004 ve 2006 yıllarında Fransa Müslümanları tarafından düzenlenen “Rytmenneşid” ilahi turnesine, Malezya’nın meşhur gruplarından RAIHAN, Filistin’den İtisam İngiltere’den Halil Muhammed ve Fransa’dan Mevlüt Sinatse ile beraber katılan Günesdoğdu,

12 yıl bilfiil Hac ve umre organizasyonlarında kafile başkanlığı yapmıştır.

Yayınlanan onlarca Kur’an kıraatlerinin yanı sıra, Tasavvuf müziği alanında “Cürmüm ile geldim sana 1” ve “Cürmüm ile geldim sana 2” ,”Sevmeye Geldim”, “Medine Yollarında”, “Aşkközü” ve “Haydi Söz Verelim” albümlerine imza atmıştır.

3 çocuk babası olan Güneşdoğdu, ana dilinin yanı sıra Almanca, Arapça, ve İngilizce bilmektedir.
Doç. Dr. Mustafa Karataş kimdir?

Kendi Sitesinden Kısa Özgeçmiş

1961 Yılında Sivas’ta doğan Mustafa Karataş, ilk ve ortaokulu Karabük’te okudu. Kastamonu’da başladığı İmam Hatip Lisesi’ni Sakarya’da bitirdi. 1984 Yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu.
Aynı Üniversitede 1989’da Hadis Yüksek lisansını, 1998’de Doktorasını tamamladı. 2000 yılında İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesine Yardımcı Doçent olarak atanan Karataş, 2008’de Doçent oldu.

ÇEKAP_Mustafa_Karataşİstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Hadis Anabilim Dalı Başkanlığı, Rehberlik Danışmanlık Birimi Başkanlığı, Fakülte Kurulu Üyeliği gibi görevler yapmış olan Karataş, Güzel Sanatlar/Hüsn-ü Hat ve Hadis dersleri verdi ve Hadis alanında birçok yüksek lisans ve doktora tezi yönetti. Diğer taraftan başarılı öğrencileri burs ve seminerlerle desteklemek amacıyla kurduğu İlim Hizmet Araştırma Merkezinde (İHAM) yüzlerce öğrenci yetiştirdi.

Otuzdan fazla ilmi makalesi yayınlanan ve pek çok eseri ve tebliğleri bulunan Mustafa Karataş, gerek yurt içinde ve gerekse yurt dışında yüzlerce konferans verdi. İlmi toplantılar, araştırma, konferans ve seyahat amaçlı pek çok ülkeye giderek ilim ve fikir adamlarıyla görüşme imkâni buldu. 2004 yılından itibaren televizyon programı yapan Karataş, bugüne kadar Ramazan İftar Programları, Cuma Sabahları ve Muhabbet Kapısı olmak üzere beş yüzden fazla canlı yayın gerçekleştirdi.

İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Hadis Anabilim Dalı Öğretim Üyesi olarak görev yapan Mustafa Karataş, yurt içi ve yurt dışı konferanslarına, İHAM onursal başkanlığına ve televizyon programlarına devam etmektedir. İngilizce ve Arapça bilen Mustafa Karataş, evli ve dört çocuk babasıdır.

www.mustafakaratas.com ve twitter muhabbet_kapisi adreslerinden soru ve mesajlarınızla yazarımıza ulaşabilirsiniz.

Yayınlanmış Eserleri:
1. Her Yemekte Duâ
2. İbadetlerde Ruh ve Şekil
3. Mutlu Bir Yuva İçin Dört Mektup
4. Hadislerin Sayısı
5. Hz. Peygamberin Beden Dili
6. Kul Peygamber
7. En Güzel Duâlar
8. e-Fetv@

 

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2020 Haberin Aslı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.