Hoşgeldiniz  

Bilal Ay: ‘Cezaevleri Islah Etsin Ceren’ler Ölmesin’

admin | 07 Aralık 2019 | Genel, Gündem, Manşet, Siyaset, Türkiye A- A+

Temiz Toplum Derneği Genel Başkanı Bilal Ay, cezaevlerinin ıslah vazifesi görmesi gerektiğini belirterek Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e çağrı yaptı: “Cezaevleri Islah Etsin.”

Temiz Toplum Derneği Genel Başkanı Bilal Ay, Ordu’da Ceren Özdemir’in yaşamını yitirdiği saldırının ardından katil zanlısının daha önce de birçok suça karıştığının ortaya çıkması üzerine açıklamalarda bulundu. Cezaevlerinin ıslah vazifesini görmediğini ifade eden Ay, “Bu örnek bizlere açıkça ve bir kez daha gösterdi ki, cezaevleri suçluları ıslah etmiyor. Cezasını çekerek özgürlüğüne kavuşan 3 suçludan biri aynı suçtan cezaevine tekrar giriyor. Farklı suçları işleyenlerle bu oranın daha fazla artacağını öngörüyoruz. Zaten cezaevlerinde yatan hükümlü sayısındaki artış da bunu destekler nitelikte. 2019’te 200 bin olan hükümlü sayısı bugün 300 bine dayanmış durumda” şeklinde konuştu.

CEZAEVLERİ GERÇEKTEN ISLAH ETSİN

Temiz Toplum olarak her alanda çalıştıklarını ancak uyuşturucu ile mücadeleye özel bir önem atfettiklerini belirten Bilal Ay, “Biz uyuşturucu ile mücadele için, uyuşturucu ve bağlı sebeplerden hüküm giyenlerin, bir daha bu zehire bulaşmamaları için, cezalarının bir bölümünü kurulmasını önerdiğimiz ıslah ve rehabilitasyon merkezlerinde geçirmelerini istemiştik. Ancak görülüyor ki bu sorun çok daha büyük. Biz başka acılar yaşanmasın istiyoruz. Ceren’ler ölmesin istiyoruz. Cezaevlerinde her alanda gerçek ve etkin bir ıslah mekanizması mutlak suretle oluşturulmalı” diye konuştu.

ADALET BAKANINA ÇAĞRI

Af yerine bu sorunları tartışmanın gerekli olduğunu ifade eden Ay, “Affın çıkması ya da çıkmaması ile ilgileniyor değiliz ancak bunu bir fırsat bilerek, başarısız bu sistemi yeniden gözden geçirmek ve gerekli düzeltmeleri yapmak zorunda olduğumuzun altını çizmek istiyorum. Biz kalıcı bir çözüm bulmazsak af ne suçlular, ne adalet sistemi ne de toplumumuz için asla çözüm olmayacak. Buradan başta Adalet Bakanı Abdülhamit Gül olmak üzere tüm yetkililere sesleniyorum, gelin tüm tarafların bir araya geleceği bir çalıştay ile bu sorunun üzerine hassasiyetle eğilelim” dedi.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2020 Haberin Aslı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.