Hoşgeldiniz  

Belediye Meclisi Aralık Toplantısında Engellileri Konuştu

admin | 04 Aralık 2018 | Ataşehir, Ataşehir Belediyesi, Genel, Manşet, Siyaset A- A+

Meclis 1.Başkan Vekili Mustafa Kemal Aldoğan Başkanlığında toplanan Ataşehir Belediye Meclisi Aralık ayı toplantısında engellilerin sorunları ve çözüm önerileri gündeme geldi.

Recep Kenan/itvhaber.com

Ataşehir Belediye Meclisinin 03 Aralık 2018 saat 17:00’da gerçekleşen Aralık ayı birinci birleşiminde Dünya Engelliler Günü kapsamında gurupları adına konuşan CHP ve Ak Parti temsilcileri ülkemizde ve Ataşehir’de engellilere yönelik çalışmaları, uygulamalardaki eksiklikleri dile getirip görüş ve önerilerini aktardılar.

Meclis 1.Başkan Vekili Mustafa Kemal Aldoğan Başkanlığında toplanan Ataşehir Belediye Meclisi Aralık ayı toplantılarının ilk birleşiminde gündemsiz toplandı. Gündemsiz toplanan Meclis ek günden olarak sunulan iki maddeyi gündeme alarak görüştü.

Meclis Toplantısı

Recep Kenan paylaştı: 3 Aralık 2018 Pazartesi

KONUŞMACILARA KÜRSÜ KULLANMA HAKKI

Gündem dışı söz alan siyasi parti sözcülerine “3 Aralık Dünya Engelliler Gününü” nedeniyle bu güne özel konuşmalarını kürsüden yapılabileceğini ifade eden oturum başkanı Mustafa Kemal Aldoğan, ilk söz alan Mustafa Cevat Arzık’ı kürsüye davet ederek arzu ederse genel kurula kürsüden hitap edebileceğini söyledi. Aldoğan’ın daveti üzerine gündem dışı söz alan konuşmacılar Ak Partili Arzık ve CHP’li üye Karadağ genel kurulda Meclis üyelerine kürsüden hitap etti.

FİZİKİ ENGELLER DEĞİL KALPLERDEKİ ENGELLER SORUN

3 Aralık Dünya engelliler Günü nedeniyle gündem dışı söz alan Ak Parti Gurup Başkan Vekili Mustafa Cevat Arzık, Aralık ayı toplantılarının hayırlı olmasını dileyerek; “3 Aralık Dünya Engelliler Gününü ülkemizdeki ve dünyadaki tüm Engelli kardeşlerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyoruz. Fiziki engellerin değil kalplerdeki engellerin sorun olduğu bilincinin tüm topluma yayılmasını, zihindeki engellerin kaldırılmasını ve Engelli vatandaşlarımızın bizim bir parçamız olduğu gerçeğinin idrak edilmesini sağlamak ve Merkezi hükümetimiz tarafından 16 yıllık iktidarı döneminde öncelikli konular arasında olmuştur” dedi.

ENGELLİLERE HİZMET VERECEK PROJE ÖNCELİKLİ OLMALI

Ak Parti Gurup Başkan Vekili Arzık konuşmasında, Ataşehir Belediyesi’nden engellilere yönelik tesis yapma talebini dile getirdiği konuşmasında; 10 yıldır Ataşehir’i yöneten Ataşehir Belediyemizin de en azında bir Engelli Dinlenme Evi açmasını, engellilere hizmet verecek bir yer yapıp sağlamasını temenni ederdik. Önümüzdeki dönemde hangi parti belediyeyi alırsa, öncelikli projelerden birisinin bunun olmasını temenni ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

BAKANLIĞINIZ YOKSA TÜRKİYE’DEKİ 9 MİLYON ENGELLİNİN SORUNUNU ÇÖZEMEZSİNİZ

Gurubu adına söz alarak 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kapsamında gündem dışı konuşan CHP’li Meclis Üyesi Süleyman Karadağ, Ataşehir Belediyesi tarafından 9 yıldır evlere ücret almadan su götürebildiğini, sosyal devletin de engellilerden su parasını almaması gerektiğini kaydederek; “Engellilerden su parası alınmamalı. Buradan İstanbul Belediye Meclisi’ne sesleniyorum. Engellilerden su parası alınmasın. Bu yönde bir karar alınsın. Engellilerimizin günlük yaşamlarını kolaylaştırmak için belediyemiz destek veriyor. Her belediyede bir engelli müdürünüz, her ilçede bir engelli merkeziniz yoksa, eğer Türkiye’de 9 milyon engelli insanı ilgilenecek bir bakanlığınız yoksa, bu insanların sorununu çözemezsiniz. Ataşehir Belediyesi engelliler için şu an tamiratta olan iki katlı bir yer tahsisi var.  Ayrıca Yenisahra planlarında bir Engelli Merkezi projemiz de var” şeklinde konuştu.

İNSANLAR ENGELLİ DURUMA GETİRECEK KOŞULLARI KALDIRACAKSIN

Engelli vatandaşların hizmette eşit yurttaşlık istediğine işaret eden CHP’li Meclis Üyesi Süleyman Karadağ, engellilerin taleplerine yönelik tespitlerini ise; “Engelli vatandaşlar onurlu bir dik duruş istiyor. Her türlü dışlanmaya, ayırımcılığa karşı olduğunu bilinmesini istiyor. Şiddete, tacize, istismara karşı herkes için tasarlanmış bir kent istiyor.  Sokakları, parkları, konutları, taşınma araçları onların yaşamlarına uygun hale getirilmesini istiyor. Onları acınacak ve muhtaç olan insanlar olarak görmeyeceğiz. Onlarında siyasal ve sosyal hakları var. Onları talep ediyorlar.  İnsanlar engelli duruma gelmeden önce o koşulları ortadan kaldırmak zorundasın. İş kazalarını, trafik kazalarını azaltacaksınız. Akraba evliliklerini kontrol altına alacaksınız. Yanlış tedaviyi, geç teşhisi azaltacaksınız.  Batıl inançları kaldıracaksınız. Doğal afetlerden, savaşlardan ve yoksulluktan uzak tutacaksınız ki engelli sayımız azalsın.” Şeklinde sıraladı.

BELEDİYEMİZ REKLAM DEĞİL AKTİF ÇALIŞMALAR YAPIYOR

CHP’li Üye Karadağ, “Mahallerdeki engellilerin tespiti yapıldı. Liste elimizde mevcut. Ayrıca Yenisahra planlarında bir Engelli Merkezi projemiz de var. 2016 ile 2018 yılları arasında 246 tekerlekli sandalye dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Günlük 2500 kişiye sıcak yemek dağıtım yapılıyor ama bu alenen reklam olsun diye yapılmıyor. Ayrıca evde çeşitli bakımlar yapılıyor. 3 engelli araçla hizmet veriliyor. Belediyemiz aktif bir şekilde bu çalışmaları yapıyor.” şeklinde sürdürdüğü konuşmasını Mustafa Kemal Atatürk’ün, “ Engellisine sahip çıkan toplum, medeniyeti ona gör belirlemiş olur.” ifadeleri ile tamamladı.

Ak Parti sözcüsü Arzık’ın cevap hakkını bir sonraki oturumda kullanmak üzere saklı kalması talebi sonrası gündem dışı konuşmalardan sonra gündeme geçilerek ek 2 maddenin gündeme alınması oylanarak karara bağlandı. CHP Grubunun Aralık ayı Meclis Toplantılarının Perşembe ve Cuma günleri saat 17.00’da yapılması önerisi oy birliği ile kabul edildi.

Konuşmaların ardından Ak parti grubunun verdiği iki yazılı önerge okundu. Oylanan önergelerin oybirliği ile başkanlık makamına gönderilmesi kabul edildi.

Gündeme alınan ek iki maddenin ilgili komisyonlara havalesi oybirliği ile kabul edildi.

Gündemde görüşülecek başka madde kalmadığını duyura oturum başkanı Meclis 1. Başkan Vekili Mustafa Kemal Aldoğan, 06 Aralık 2018 Perşembe günü saat 17.00’da toplanmak üzere oturumu kapattı.

Toplantıyı CHP Ataşehir İlçe Başkanı Hakkı Altınkaynak, Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Deniz Kutlu ve belediye birim müdürleri de izledi.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haberin Aslı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
escort bayan tuzla bayan