Hoşgeldiniz  

 BATTAL İLGEZDİ “DOKUNSANIZ YIKILMA NOKTASINDA”

admin | 17 Şubat 2017 | Ataşehir, Ataşehir Belediyesi, Emlak, Genel, Gündem, Manşet, Resim Galerisi, Röportajlar, Siyaset, Üst Manşet A- A+

00Ataşehir’deki imar çalışmaları ile ilgili açıklama yapan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, bir araya geldiği basın mensuplarına Ataşehir’deki dönüşümü değerlendirdi.

Recep Kenan/itvhaber.com

Devletin önemli oranda pay sahibi olduğu İmar İskan Blokları malikleri ile toplantı yaptığını, sorunun büyük olasılıkla yakında çözüme kavuşacağını müjdeleyerek, bölgedeki binaların sağlam olmadığının altını çizdiği İmar İskan Bloklarında dönüşümün devlet tarafından yapılacağını kaydetti.

Trafiği düzenleme ve ana arterler üzerinde yetkileri olmadığını vurgulayan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, basın mensuplarına Yenisahra, Barbaros, İçerenköy ve Küçükbakkalköy mahallelerini kapsayan imar planı çalışmalarının durumu hakkında bilgi verdi.

“DOKUNSANIZ YIKILMA NOKTASINDA”

İmar İskan Blokları ile ilgili bir toplantı yaptığını söyleyen Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi aralarında itvhaber.com’u temsilen Recep Kenan’ın da olduğu basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “İstanbul’da deprem bekleniyor. Olası bir depremde orası yerle bir olur. Parmağınızla dokunsanız yıkılma noktasında” ifadelerine yer verdi.

ÇÖZECEK, TOKİ VE ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI

Bölge ile ilgili TOKİ, Bakanlık ve GYO ile protokol yaptıklarını kaydeden İlgezdi açıklamasında şu detaylara yer verdi:  “Bildiğiniz gibi daha önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Emlak Gayrimenkul Ortaklığı, Toplu Konut İdaresi ve Ataşehir Belediyesi olarak bir protokol yaptık. Bu protokolü sayın bakan Erdoğan Bayraktar zamanında yaptık Sayın Bakan Bayraktar gittikten sonra iki Bakan değişti. Ben her iki Bakanla da görüştüm. Belli bir noktaya geldi.  Orada da sorunu çözecek olan ben değilim. TOKİ ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı. İstanbul Büyükşehir Başkanlığı’nın orada plan yapma yetkisi yok. O bölgenin doğrusu da bu… Ben orası ile ilgili bazı görüşmeler yapıyorum. Muhtara ve maliklere 10 – 15 gün beklemelerini söyledim. Oranın kilitlendiğini vatandaşlar da görüyor. Oraya devlet el atmadığı müddetçe, TOKİ işin içine girmediği müddetçe oradaki sorunu çözme şansımız yok.”

DEVLETİN CİDDİ BİR PAYI VAR

Bölgede devletin de vatandaşlar kadar pay sahibi olduğuna işaret eden Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, İmar İskan Blokları maliklerinin tamamı kadar pay sahibi olduğuna dikkat çekerek; “İmar İskan Blokları alanında 150 bin metrekare vatandaşın, 150 bin metrekare de devletin yeri var. Plan yapılırken 300 bin metrekare üzerinden yapılıyor. Devletin ciddi bir payı var orada. Dönüşmesi gereken yerlerden bir tanesi burası… Görüşmelerimiz devam ediyor. Büyük ihtimalle çözeceğiz burasını” dedi.

DEVLET KENDİSİ YAPACAK

Bölgede vatandaş ile devlet kurumları arasında protokolü kendilerinin sağlayacağına işaret eden İlgezdi; “Oranın sorumluluğunu alarak vatandaşın devletle olan protokolünü biz sağlayacağız. Daha önce açtığımız ofisimizi faaliyete geçireceğiz. Biz vatandaştan aldığımız yetkiyi TOKİ ve Bakanlığa vereceğiz. Anlaşma protokolünü TOKİ ve Emlak Gayrimenkul ile yapacağız. Devlet kendisi yapacak burasını şeklinde konuştu.

ANAARTERLERDE SORUMLULUK VE YETKİ BÜYÜKŞEHİR’DE

İlçe belediyelerinin trafiğe müdahale yetkisinin olmadığını, anaarterlerde sorumluluk ve yetkinin Büyükşehir’de olduğunu belirten İlgezdi, ana arterleri kendisinin yapma talebi olduğunu yineleyerek; “Ataşehir’deki ana arterlere müdahale yetkimiz yok. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yetkisinde… Görüyorsunuz Ataşehir’deki trafiği. Ataşehir’de ne kadar Ana arter varsa bize bıraksın ben yapıyım, vergisini o alsın” dedi.

YENİSAHRA 1/5000 ÖLÇE RNİP NOTLARINDA EKSİK VAR

Yenisahra ve Barbaros mahallelerini kapsayan ve İBB Meclisinden geçen imar planı notlarında eksiklik olduğunu, kaydeden Başkan Battal İlgezdi, İBB Meclsisinde plan notları ile ilgili düzeltmelerin yapılacağını belirterek; “Yenisahra 1/5000 ölçe Revize Nazım İmar Plan notları ile ilgili bir eksiklik vardı. O eksikliğin düzeltilmesi bu ay Meclise geliyor. Ticaret ve Konut alanlarında plan notunu yazmamışlar. Bu hafta meclise geliyor. Biz 1/1000 ölçek Uygulama İmar Planı ile ilgili bir noktaya geldik. Bir sıkıntımız yok” ifadesini kullandı.

TEMENNİM FİKİRTEPE GİBİ OLMAMASI

Bölgenin Fikirtepe gibi olmaması için çalıştıklarını kaydeden Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi; Yenisahra, Barbaros, İçerenköy ve Küçükbakkalköy mahallelerini kapsayan imar planı çalışmaları ile ilgili şu açkılamaları yaptı:

Plan notlarındaki düzelme yapılsın. Konut – Ticaret alanındaki Ticaret oranı ihtiyacı karşılıyor mu bakalım. Şu an o bölgede alına parsel bazında imza oranını yüzde 20’yi geçmez. Bu da bölgenin sorununu çözmüyor. Benim temennim Fikirtepe gibi olmaması burasının.

NİSAN’DA 1/1000’LİK UİP İBB MECLİSİNDE

Plan mahallenin istediği gibi olmadı… Ama plansız olmaktansa buna şükretmek gerekiyor. Ben bu ay sonu itibarı ile 1/binlik planları bitiririm. En geç Nisan itibarıyla Yenisahra ve Yakın çevresi 1/1000’lik Uygulama İmar Planını İBB meclisine sokarım. Mayıs yada Haziran gibi İBB Meclisinde görüşülür ve Ağustos gibi de ruhsat vermeye başlarım. Planların askıya çıkması yetiyor.

MÜTEAHHİT FİRMA TALEPLERİNDE AZALMA VAR

Ofiste toplanan verilere göre daha önce çok olan müteahhit firma taleplerinde azalma var. Türkiye’nin ekonomik durumu belli… Kaliteli, iş yapan firmalar çekilmeye başlıyor o bölgede. Öyle olunca da vatandaşlar ile müteahhitler arasında sıkıntı yaşamaya başlandı. İstenen rakamlar büyük olunca müteahhitler vazgeçiyor. Daha önce bölgede çalışan firmaların bir kısmı çekildi. Hem arz ve talep hem de vatandaşlarla aralarındaki sıkıntıdan dolayı firmalar gidiyor.

Ofisimizde dilekçeleri ada ada alıyoruz. Kim hangi adaya gitmek istiyor? Onu belirliyoruz. Bu taleplerin değerlendirmelerini yapacak binlik planları ona göre yapacağız.

TEMENNİMİZ İÇERENKÖY VE KÜÇÜKBAKKALKÖY PLANLARININ ASKIYA ÇIKMASI

İçerenköy ve Küçükbakkalköy planları daha askıya çıkmadı. Temennimiz bir an önce çıkması. İçerenköy ve Küçükbakkalköy planları çok daha düzenli olmuş. Arz ve talebi daha çok karşılıyor. Daha itinalı çalışmışlar, doğru plan ortaya çıkmış. Hem İçerenköy hem de Küçükbakkalköy planlarını Ataşehir Belediyesi olarak kendim yapıyorum.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2020 Haberin Aslı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.