Hoşgeldiniz  

BAĞ-KUR ve GSS Borçluları 2020’de Sağlık Hizmeti Alacak

admin | 12 Ocak 2020 | Genel, Gündem, Manşet, Sağlık, Siyaset, Türkiye A- A+

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile BAĞ-KUR ve GSS dolayı prim borcu olanların 2020 yılı sonuna kadar hastanelerden sağlık hizmeti almaya devam edeceği kararı Resmi Gazetede yayımlandı.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile BAĞ-KUR’dan ve Genel Sağlık Sigortasından dolayı prim borcu olanların 2020 yılı sonuna kadar hastanelerden sağlık hizmeti almaya devam edeceği kararı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bağ-Kur ve GSS prim borcu olanların 2020 yılı sonuna kadar hastanelerden sağlık hizmeti almaya devam edecekleri kararının Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdiğini belirten Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ”Bağ-Kur’lular ve GSS prim borcu olanlar sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edecek.” açıklamasını yaptı.

Genel Sağlık Sigortası’nın 1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe girdiğini belirten Bakan Selçuk, “Ülkemizde çalışması nedeniyle sigortalı olanlar ve sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişiler hariç herhangi bir şekilde sağlık hizmeti alamayanlara 88,29 lira prim ödemeleri şartıyla sağlık hizmeti verilmektedir. Bu miktarı ödeyemeyecek olanlara ise gelir testi yaptırmaları şartıyla devlet tarafından ücretsiz sağlık hizmeti verilmektedir.” dedi.

Bakan Selçuk, “Prim borcu olan vatandaşlarımızın azalması GSS sisteminin işlerliğini ortaya koymaktadır. Bir yandan primini ödeyen vatandaşımızın sayısı artarken, diğer yandan primsiz sağlık hizmeti alma talebinde bulunan vatandaşımızın sayısı azalmaktadır.” açıklamasını yaptı.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2020 Haberin Aslı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.