Hoşgeldiniz  

Venedik’te Genç Aslan ödülü Ali Aydın’ın filmi KÜF’e verildi

admin | 08 Eylül 2012 | Gündem, Kültür & Sanat, Manşet A- A+

69. Venedik Film Festivali’nde “Genç Aslan” ödülü Ali Aydın’ın “Küf” adlı yapıtına layık görüldü. Altın Aslan’ın Güney Kore’li yönetmen Kim Ku-duk’un Pieta (Merhamet) kazandı.

TÜRK sinemasının son yıllarda uluslar arası arenada elde ettiği başarılara bir yenisi daha elklendi. Bu yıl 69’uncusu düzenlenen Venedik Film Festivali’nin genç yönetmenlerin ilk filmlerine verilen “Genç Aslan” ödülüne layık görüldü. Başrollerini Ercan Kesal, Muhammet Uzuner ve Tansu Biçer’in paylaştığı, yapımcılığını Sevilay Demirci’nin, görüntü yönetmenliğini ise Murat Tuncel’in üstlendiği “Küf”, 18 yıldır kayıp olan oğlunu aramaktan vazgeçmeyen demiryolları bekçisi Basri’nin (Ercan Kesal) yalnızlaşma sürecini anlatan anlatıyor. ‘Uluslararası Film Eleştirmenleri Haftası’nın ilk filmi olarak gösterilen “Küf”, büyük ilgi çekmişti. Gösterimde filmi Venedik’e seçilmeden önce izleyip kendi kurduğu bağımsız dağıtım şirketi Sacher Film’e satın aldıran İtalyan yönetmen Nanni Moretti de bulunmuştu. Moretti, “Küf”ü, “İnsanlık adına sesini duyurmaya çalışan özel bir film” sözleriyle övmüştü.

Altın aslan Güney Kore’ye

Festivalin en büyük ödülü olan “Altın Aslan” ise Güney Koreli yönetmen Kim Ki-duk’un “Pieta” (Merhamet ) adlı filmine verildi. “Gümüş Aslan” ödülünü ise Paul Thomas Anderson’un Scientology tarikatını anlatan “The Master” (Efendi) filmi aldı. “En İyi Erkek Oyuncu” ödülü yine “The Master”in iki oyuncusu Philip Seymour Hoffman ile Joaquin Phoenix tarafından paylaşıldı. “En İyi Kadın Oyuncu” ödülü ise İsrailli Hadas Yaron’da “Fill the Void” filminde ki oyunu ile verildi. Jüri Özel Ödülünü Avusturyalı yönetmen Ulrich Seidl “Paradise-Faith” ( Cennet-İnanç ) ile elde etti.

Hürriyet

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2020 Haberin Aslı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.