Hoşgeldiniz  

Vali Mutlu’dan kalabalık sınıflar için çözüm

admin | 01 Eylül 2012 | Genel, Gündem, İstanbul, Manşet, Teknoloji A- A+

Yeni  dönemde değişen eğitim sitem ile kalabalıklaşan sınıflara çözüm için, okul bahçelerine kurulacak olan prefabrik eğitim konusunda Vali  Mutlu açıklama yaptı.

Vali Mutlu’dan kalabalık sınıflar için çözüm

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, kalabalıklaşan sınıflara çözüm için okul bahçelerine kurulacak olan prefabrik yapılarla ile ilgili basın mensuplarının sorularını cevapladı.
Prefabrik yapıların yeni olmadığını belirten Vali Mutlu, “Bahçelerimiz imkan veriyorsa, ihtiyaçtan fazla alanımız ve kullanamadığımız yerimiz varsa çelik konstrüksiyon yapılar inşa edeceğiz. Bunlar çok büyük şeyler değil. İki-üç derslik şeylerdir” dedi.

30 Ağustos Zafer Bayramı sebebiyle Haliç Kongre Merkezi`nde düzenlenen resepsiyonda İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, bir gazetede çıkan ‘Prefabrik Eğitim’ başlıklı haber ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı. Okullara kurulan ya da kurulacak olan yapıların prefabrik denilen basit yapılar olmadığını dile getiren Mutlu, “Bunlar kaliteli, eğitim yapılan binalar. Hem İstanbul içinde hem de İstanbul dışında bu binaları yapıyoruz ve okullarımızın fiziksel alt yapısıyla destekliyoruz. Bu yeni bir şey değil” dedi.

İstanbul’da 2,5 milyon öğrencinin bulunduğunu kaydeden Mutlu, “İstanbul göç alan bir şehir. Geçen yıl nüfusta 350 bin artış oldu. Bu şehir cazibe merkezi durumunda. Büyüyen şehrin ihtiyaçlarını karşılamak için çok büyük atılım içindeyiz. 2011-2012 yılına 49 bin derslikle başladık. 2012-2013 yılına 4 bin 900 ilave derslikle başlayacağız. Derslik sayısında yüzde 10 artış oldu. Ne yaptığımızı bu rakamlar sizlere ifade ediyordur.” şeklinde konuştu.

“25-30 kişilik sınıf ortalamaları için çalışıyoruz”
Okul bahçesine yapılacak prefabrik yapılarla ilgili önceliği bahçesi müsait okullara vereceklerini söyleyen Vali Mutlu “Çocukların oyun oynayabileceği oyun yeri, spor alanları ve teneffüslerde ihtiyaçlarını giderebileceği alanlardan sonra artan kapasite varsa, buraları değerlendirmek istiyoruz. Bunlar çok büyük şeyler değil. İki üç derslik şeylerdir. Ancak bu sınıflar yüksek sayıda değildir. Bunları yaparken, öğretmenler odası ve laboratuarlara dokunmadan yaptık. Biz diyoruz ki daha fazlasını yapmalıyız. 25-30 kişilik sınıflar için çalışma yapıyoruz” sözlerini sarf etti.

Çocukların oyun alanlarının öncelikleri arasında olduğunu kaydeden Mutlu, “Çocuklarımızın eğitim alanları kadar okul alanları da onların ruhsal ve fiziksel gelişmeleri açısından önemli. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığımızın öncülüğünde ‘Okullar Hayat Olsun’ programı çerçevesinde okul bahçelerini, sadece öğrencilerimize değil, velilerimize hatta mahalleye açıyoruz. Bunların toplu halde bir açılışını yapacağız” ifadelerini kullandı.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2020 Haberin Aslı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.