Hoşgeldiniz  

Vali Mutlu `Depreme karşı önemli mesafeler aldık`

admin | 12 Kasım 2012 | Genel, Gündem, İstanbul, Manşet A- A+

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbulajansı’ndan  İstanbullulara seslendiği yeni yazısında deprem çalışmalarında önemli mesafeler alındığını belirtti.

`Depreme karşı önemli mesafeler aldık`

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbullulara seslendiği yeni yazısında deprem çalışmalarına değindi.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun, İstanbulajansı’nda yayınlanan İstanbullulara seslendiği yazısı;

Sevgili İstanbullular,

17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 tarihlerinde yaşanan yıkıcı depremler hepimizin hayatında derin izler bıraktı. Uzun yıllar silinmeyecek bu izler, olası bir deprem anında İstanbul’da yaşanabilecekleri de gözler önüne sermektedir. Bu acı deneyimler bize şunu bir kez daha gösterdi ki, önlem almadığınız taktirde deprem veya doğal afetlerin bilançosu çok ağır olmaktadır.

İstanbul’umuzda artık afetler yaşanmadan önce önlem alma konusunda uluslararası afet politikaları doğrultusunda hayata geçirilen uygulamalarda önemli mesafeler kat edilmiştir.

Marmara depremlerinin ardından yapmış olduğumuz işler ile kamu binalarının büyük bir bölümünü yaşanacak olası bir depreme karşı güçlendirdik. Bunu yüzde 100 seviyesine çok kısa sürede çıkaracağız.
Hükümetimiz, depreme hazırlık için İSMEP (İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi) Koordinatörlüğüne 2 milyar 700 milyon lira kaynak aktarmıştır. Bu kaynağı İstanbul’daki kamu binalarının iyileştirilmesi, güçlendirilmesi için kullanıyoruz.

Bugüne kadar bu kaynakla 2 bin 500 civarındaki kamu binasının 1892`sinin fizibilitesini gerçekleştirdik. Yani röntgenini çektik. Bunlardan özellikle okullarımızın ağırlıklı olarak fizibilitelerini tamamladık. Güçlendirilen 790 binanın 579 tanesi okuldur. Diğerleri hastane ve farklı kamu kurumlarıdır.

ISMEP Projesi kapsamında 152 okul yıkılıp yeniden yapıldı. Önümüzdeki dönemlerde projeye sağlanan ek finansmanlar ile 40 okul ve 13 Meslek Lisesi Kampüsü’nün yeniden yapım çalışmalarına başlanacak.

Okulların yanı sıra sağlık alanında da önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Beykoz Devlet Hastanesi, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Şile Devlet Hastanesi, Pendik Devlet Hastanesi, Zeytinburnu Hıfzısıhha Enstitüsü, Beykoz Paşabahçe Devlet Hastanesi, Süreyyapaşa Meslek Hastalıkları Hastanesi ve Sultanbeyli Devlet Hastanesi’nin güçlendirme inşaatı tamamlandı.

Bayrampaşa Devlet Hastanesi ve Marmara Üniversitesi Başıbüyük Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin ise güçlendirme inşaatı devam ediyor. Marmara Üniversitesi Başıbüyük Hastanesi, dünyanın “Sismik İzolatör Tekniği” ile güçlendirilen en büyük hastanesi olacak. Ayrıca Zeytinburnu Semiha Şakir Doğum ve Kadın Hastalıkları EAH Ek Hizmet Binası yıkılarak yeniden yapılıyor. 37 semt polikliniği ve sağlık ocağının güçlendirme çalışmaları ise devam ediyor.

2013 yılı içerisinde yine sağlıkta önemli adımlar atacağız. Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ümraniye Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi İSMEP kapsamında yeniden yapılacak. Marmara Başıbüyük Hastanesi ile birlikte toplam 5 hastane kampüsünde 3736 yatak sayısına ulaşacağız.

 

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2020 Haberin Aslı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.