Hoşgeldiniz  

Suriye’den Türk sivil uçaklarına yasak geldi

admin | 14 Ekim 2012 | Dünya, Genel, Gündem, Manşet, Türkiye A- A+

Şam, Türk sivil uçaklarının bundan böyle Suriye hava sahası üzerinde uçmalarına izin verilmeyeceğini açıkladı.

Suriye resmi haber ajansının duyurduğu açıklamada, Türk sivil uçaklarına getirilen yasağın Cumartesi gece yarısından itibaren yürürlüğe girdiği belirtildi.

SANA’nın haberine göre, Dışişleri Bakanlığı bu kararı, Türkiye’nin benzer bir hamleyle, geçen hafta Moskova’dan kalkan Suriye yolcu uçağını, Esenboğa Havalimanı’na inişe zorlamasına yanıt olarak aldı.

Ankara, kendi hava sahasını Suriyeli sivil uçaklara yasakladığına dair bir duyuru yapmadıysa da, benzer şekilde askeri kargo taşıdığından şüphelendiği sivil uçakları kontrol için indirmeye devam edeceğini söylemişti.

BBC Türkiye muhabiri James Reynolds, Türkiye, Suriye ile savaşta olmasa da, komşusunun çatışmalarına giderek daha fazla dâhil olduğunu söylüyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çarşamba akşamı Ankara’da alıkonulan Suriye yolcu uçağında uluslararası hukuka aykırı şekilde, Rusya’nın resmi savunma sanayii şirketinden Suriye Savunma Bakanlığı’na araç, gereç ve mühimmat taşındığını açıkladı.

Suriye, Türkiye’nin bu iddiasının “yalan olduğunu” savunmuş ve Türkiye’den alıkoyduğu kargoyu kamuya göstermesini talep etmişti.

Ankara daha önceki açıklamalarında, Akçakale’de beş kişinin ölümüyle sonuçlanan ihlallere karşı daha sert karşılık verileceği söylenmişti.

4 Ekim günü, Suriye’den atılan bir havan mermisinin Akçakale’ye düşmesi sonucu beş kişi ölmüş, 2’si ağır 10 kişi de yaralanmıştı.

Olayın ardından Türkiye’nin karşılık vermesi sonrasında sınır boyunda karşılıklı top atışları yapılmıştı.
Benzer bir dizi sınır ötesi olayın ardından iki ülke arasında artan gerilim, geçen hafta yaşanan uçak kriziyle yükselmeye devam ediyor.

Suriye’de çatışmalar

Suriyeli muhalifler dün Halep yakınlarında bir Suriye askeri uçağını vurduklarını öne sürdü.

Son zamanlarda çatışmaların merkezini oluşturan ülkenin ikinci büyük şehri Halep yakınlarında, yanmakta olan bir uçağın enkazının görüntüleri yayımlandı.

İnternet üzerinden yayımlanan video görüntülerinin düşürülen bir Suriye askeri uçağına ait olduğu iddiaları bağımsız kaynaklarca doğrulanamadı.

Öte yandan İnsan Hakları İzleme Örgütü Esad hükümetini, yoğun yerleşim alanlarına misket bombaları atmakla itham etti.

100’den fazla ülkede kullanılması yasaklanan misket bombaları, tahrip gücü çok yüksek parça tesirli bombalar.
Örgüt, geçtiğimiz günlerde misket bombası saldırılarının sayısında büyük artış olduğuna dair birçok güvenilir haber aldıklarını açıkladı.

BBC Türkçe

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2020 Haberin Aslı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.