Hoşgeldiniz  

SGK, ikinci MR’ın yarısını ödeyecek

admin | 08 Ekim 2012 | Ekonomi, Genel, Gündem, Manşet, Sağlık, Türkiye A- A+

osyal Güvenlik Kurumu (SGK), artan sağlık harcamalarını önlemek için tedbirleri artırıyor. İlk sınırlama MR ve Tomgrofide.

SGK, ikinci MR’ın yarısını ödeyecek

İlk sınırlama, ülkemizde çekim sıklığı dünya ortalamasını geçen MR (manyetik rezonans) ve tomografi gibi görüntüleme hizmetleriyle ilgili.

Yeni süreçte SGK, aynı gün çekilen ikinci MR ve tomografinin hepsini değil yüzde 50’sini ödeyecek. Sayının artması halinde işlemlerin her birinin yarısı ödenmeye devam edecek. Bu durum en çok özel sağlık kuruluşlarını etkileyecek. Ancak acil hastalar da düzenlemeden nasibini alacak. SGK MR ve tomografiye 54 ila, 65 lira arası para ödüyor.

SGK’nın daha önce yaptığı düzenlemede şu hüküm yer alıyordu: “Acil dışında aynı sağlık kuruluşuna ayaktan gidişlerde aynı bölgeden her bir tetkik için ayda en fazla bir kez faturalandırma yapılır.” Yeni süreçte bu hüküm yerini koruyor. Buna ek olarak ise ‘acil’ ifadesi yer almadan yeni bir ekleme daha yapılıyor: “Aynı gün, bu başlık altında yer alan işlemlerden birden fazla yapılması halinde işlem puanı yüksek olanın tamamı, diğerlerinin her birinin yüzde 50’si faturalandırılabilir.” Düzenlemeyle gereksiz çekimlerin azalacağı ifade ediliyor. Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Genel Sekreteri Cevat Şengül, uygulamadan en büyük zararı özel sağlık kuruluşlarının göreceğini belirtiyor. Kamu yıllık bütçe aldığı için MR ve tomografide sıkıntı yaşamayacağını kaydeden Şengül, yıllardır görüntüleme hizmetlerinde fiyatların düşürüldüğünü, son düzenlemelerle durumun iyice içinden çıkılmaz hale geldiğine işaret ediyor.

MR çektirme sayısında dünyayı geçtik

Türkiye’de çekilen MR ve tomografinin fazlalığı rakamlara da yansıdı. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) 2011 raporuna göre her 1 milyon kişiye 12.2 MR cihazı düşerken Türkiye’de bu rakam 8,9’da kaldı. Fakat çekilen MR’da tam tersi gerçekleşti. OECD ülkelerinde binde

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2020 Haberin Aslı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.