Hoşgeldiniz  

Kosta Rika 7.9 büyüklüğünde depremle sarsıldı

admin | 05 Eylül 2012 | Dünya, Gündem A- A+

Kosta Rika 7.9 büyüklüğünde bir depremle sarsıldı, 1 kişi öldü

Kosta Rika açıklarında meydana gelen 7,9 büyüklüğündeki depremde bir kişinin öldüğü bildirildi. Kızılhaç görevlisi Carlos Miranda, depremin merkez üssüne 60 kilometre uzaklıktaki Liberia kentinde bir kişinin panik nedeniyle kalp krizi geçirdiğini ve müdahaleye rağmen kurtarılamadığını söyledi.

Bu arada, Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, Kosta Rika, Panama, Nikaragua, El Salvador, Honduras, Meksika, Kolombiya, Ekvador, Guatemala, Peru ve Şili için yaptığı tsunami uyarısını kaldırdı.

ABD Jeolojik Araştırma Merkezi, yerel saatle 08.42’de meydana gelen depremin merkez üssünün başkent San Jose’nin 141 kilometre batısındaki Liberia kentinin 60 kilometre açığında ve denizin 41 kilometre derinliğinde olduğunu açıklamıştı.

Deprem merkezine yakın yerlerde bazı binaların yıkıldığı ve sarsıntının yol açtığı heyelanlar nedeniyle iki yolun trafiğe kapandığı belirtilmişti. Yaklaşık 30 saniye süren depremin geniş bir alanda hissedildiği ve büyük paniğe neden olduğu bildirilmişti.
Tsunami uyarısının verilmesinin ardından, deprem merkezine yakın yerlerde yaşayan yaklaşık 5 bin kişi tahliye edilmişti. Kosta Rika’da 2009 yılında meydana gelen 6,1 büyüklüğündeki depremde 40 kişi yaşamını yitirmişti.

Posta – AA

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2020 Haberin Aslı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.