Hoşgeldiniz  

Kaçırılan Türk işadamı ailesine kavuştu

admin | 12 Eylül 2012 | Genel, Gündem, Manşet A- A+

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Lübnan’da kaçırılan Türk vatandaşı Aydın Tufan Tekin’in Türkiye’nin Beyrut Büyükelçisine teslim edildiğini duyurdu. Kaçırıldıktan 27 gün sonra serbest kalan Tekin, gece geç saatlerde Lübnan Başbakanı’nın tahsis ettiği uçakla Dalaman’a getirildi.

Geçen 15 Ağustos’ta Beyrut Havaalanı yolunda kaçırılan bir Türk şirketinin satış temsilcisi olan Aydın Tufan Tekin, dün akşam Türkiye Saati ile 22.55’de Türkiye’nin Beyrut Büyütelçiliği’ne sağ olarak teslim edildi. Tekin’in Lübnan Ordusu’nun düzenlediği operasyonla kurtarıldığı öne sürülürken, Dışişleri Bakanlığı bu konuda ayrıntılı bir bilgi vermedi.

LÜBNAN BAŞBAKANI’NIN UÇAĞIYLA DALAMAN’A

Lübnan Başbakanı Necib Mikati, Başbakan Tayyip Erdoğan’la birlikte Azerbaycan’da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu telefonla arayarak, Türk rehinenin kurtarıldığını ve Türkiye’nin Beyrut Büyükelçiliği’ne teslim edileceğini ve kendisine ait özel uçakla Türkiye’ye gönderileceğini söyledi.

Tekin, sabaha karşı Lübnan Başbakanı’nın uçağıyla Dalaman’a getirildi. Bu gelişmeden sonra Azerbaycan’da bulunan Davutoğlu ile Türkiye’nin Beyrut Büyükelçisi İnan Özyıldız arasında telefon bağlantısı kuruldu. Kısa bir süre sonra Özyıldız, Tekin’in kendilerine teslim edildiğini ve durumun iyi olduğunu Davutoğlu’na iletti. Davutoğlu, Tekin’le bir süre görüştü, ardından da Muğla’daki ailesini arayarak müjdeli haberi verdi.

AİLESİ GÖZYAŞLARINA BOĞULDU

Tekin, sabaha karşı Lübnan Başbakanı Necib Mikati’nin özel uçağıyla Dalaman Havalimanı’na indikten sonra Marmaris’teki evine geldi.

Havalimanında annesi Güldane Tekin ve babası Mahmut Tekin ile buluşan Aydın Tufan Tekin, daha sonra Marmaris’in İçmeler beldesindeki evine geldi. Burada yakınları, arkadaşları ve komşuları tarafından alkışlarla karşılanan Tekin, sevenleriyle kucaklaştı.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tekin, Türk ve Lübnan hükümetlerini kastederek “Bu zor günlerde bana destek oldukları ve ailemin yanında oldukları için çok teşekkür ederim. İki hükümet de çok çalıştı ve bir çok insan bu konuda görev aldı. Başarılı olduk, buradayım ve ailemle birlikteyim” dedi.

27 gün süren esaretinde zor günler geçirdiğini ve aklına bir çok şeyin geldiğini anlatan Tekin, “Günleri, saatleri ve dakikaları sayıyorsunuz. Gelişmeleri takip ediyorsunuz. Gelişmeler güzel olunca seviniyorsunuz, kötü olunca bunalıyorsunuz. Ama hepsi geçti” diye konuştu.

Tekin, kendisini kaçıran ailenin bazı üyelerinin, kendisini öldürmeyeceklerini söylediğini belirtti.

YARALI KURTARILDI İDDİASI

Tekin’le ilgili ilk bilgiler dün sabah saatlerinde gelmeye başladı. Tekin’in Lübnan Ordusu’nun operasyonunda yaralı kurtarıldığı aynı şekilde Türk TIR şoförü Abdülbasit Arslan’ın da serbest bırakıldığı iddiası ortaya atıldı. Bazı Arap televizyonları da bu iddialara dayanarak Türk rehinenin kurtarıldığı haberini verdi.

Ancak Beyrut Büyükelçisi Özyıldız, sabah saatlerinde Lübnan Genelkurmayı ve hükümeti nezdinde yaptığı girişimlerde bu iddiaların doğru olmadığı bilgisine ulaştı.

Hürriyet

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2020 Haberin Aslı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.