Hoşgeldiniz  

İstanbul`da Kurban Bayramı hazırlıkları

admin | 04 Ekim 2012 | Genel, Gündem, İstanbul, Manşet A- A+

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu vatandaşların kurban vecibesini, kurban kesim yerlerinde yerine getirmelerini tavsiye etti.

İstanbul`da Kurban Bayramı hazırlıkları

Vali Mutlu “Vatandaşlarımızın kurban vecibesini, kurban kesim yerlerinde yerine getirmelerini özellikle tavsiye ediyoruz.”

Vali Hüseyin Mutlu Başkanlığı`nda yaklaşan Kurban Bayramı`na ilişkin tedbirlerin de görüşüldüğü toplantı sonrası Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu TRT Haber`e Kurban Bayramı`ndan önce yapılan hazırlıklarla ilgili röportaj verdi. Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğlu, Trakya’ya Anadolu’dan kurbanlık geçişlerine izin verilmesinin Trakya’daki çalışmalara büyük zararı olacağını söyledi.

Kurban Bayramı hazırlıkları ve tedbirleriyle ilgili olarak TRT Haber`e verdiği röportajda İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise şunları söyledi “Kurban Bayramı`yla ilgili alınmış denetimleri ve Trakya Bölgesi`nin ari bir bölge statüsünün muhafazasıyla ilgili tedbirleri değerlendirdik. Uygunluk belgesi olmayan hiçbir kurbanlığın Trakya Bölgesi`ne geçmemesiyle ilgili denetimlerimizi bu yıl da çok sıkı bir şekilde, 24 saat esasına göre sürdüreceğiz. Tabii bütün bu sıkı tedbirlere rağmen Trakya Bölgesi`ne geçen hayvanlar olursa yakalandığı takdirde de mevzuat gereği; bu kurbanlıklar tekrar Anadolu Yakası`na geri çevrilmeyecek, Trakya Bölgesi`ndeki mezbahalarımıza götürülecek ve kesilecek. Kurbanlıklarını kârlı bir şekilde vatandaşa ulaştırmak isteyen vatandaşlarımızın mevzuata çık sıkı uymalarını ve “Aşılı Arilik Belgesi” olmayanların kesinlikle Trakya Bölgesi`ne geçmemesi hakkında özellikle uyarıyoruz.”

Vali Mutlu, Kurban Bayramı yaklaşırken vatandaşlara mevzuata uyma ve kurban vecibesini “Kurban Kesim” yerlerinde gerçekleştirmesi çağrısında bulunduktan sonra alınan tedbirlerden bahsetti ve sözlerine şöyle devam etti “Belediyelerimiz kurban kesimine yönelik olumsuz görüntülerin ortadan kaldırılması yönünde, gerçekten fevkalade uygun kesim ve satış alanları oluşturdular. Belediyelerimiz burada her türlü imkânı en ucuz fiyatlarla pek çok yerde de ücretsiz sağlıyorlar. Hijyen şartları nitelikli hale getirilmiş alanlarda kurban kesimin yapılması lazım. Dolayısıyla vatandaşlarımızın kurban vecibesini, kurban kesim yerlerinde yerine getirmelerini özellikle tavsiye ediyoruz.”

Vali Mutlu sözlerini Kurban Bayramı ile ilgili iyi dilekleriyle bitirdi “Dolayısıyla bütün hedef bayramın vatandaşlarımız tarafından en iyi şekilde yaşanması, mutlu, huzurlu bir bayram geçirilmesidir. Bu konuda ben her alanda olduğu gibi bütün İstanbulluların hassasiyetine gönülden inanıyorum.”
İstanbul İl Özel İdaresi, İl Genel Meclisi Toplantı salonunda Kurban Bayramı güvenlik tedbirleri ile ilgili toplantıya Gıda Tarım ve Hayvancılık Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Mehmet Artar, 39 İlçe Kaymakamı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri, 39 ilçe Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürleri katıldı.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2020 Haberin Aslı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.