Hoşgeldiniz  

CEMAL ŞERİFOĞLU, ‘OY BİRLİĞİYLE ÇEKİLDİ, PLANI MAHVETTİLER’

admin | 17 Ekim 2017 | Ataşehir Belediyesi, Kentsel Dönüşüm, Manşet, Siyaset, Üst Manşet A- A+

İBB Meclisi ve İmar Komisyonu CHP’li üyesi Cemal Şerifoğlu, Aşık Veysel ve Mustafa Kemal ile Kayışdağı ve İnönü mahalleri 1/5000 NİP oylamasına ret vermelerinin gerekçesini açıkladı.

Recep Kenan/itvhaber.com

CHP’li İBB Meclisi üyelerinin olumsuz görüş belirterek, Ak Partili üyelerin oyları ile İBB meclisinde kabul edilerek geçen Aşık Veysel ve Mustafa Kemal ile Kayışdağı ve İnönü mahallerine ait 1/5000 ölçek Nazım İmar Planlarının oylamasında CHP’li üyeler, “bölge halkının beklentisinin karşılanmadığı” gerekçesi ile ret oyu kullandıklarını açıkladı.

CEMAL ŞERİFOĞLU “RET OYU” GEREKÇELERİNİ AÇIKLADI

Geçtiğimiz gün İBB Meclisi’nden Ak Partili üyelerin kabul oyları ile geçen Aşık Veysel ve Mustafa Kemal Mahalleleri 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı oylamasında CHP’li İBB Meclisi üyeleri olumsuz görüş belirterek “bölgede sağlıklı dönüşümün gerçekleşmesinde yetersiz kalacağı” gerekçesiyle ret oyu kullanmışlardı. Aynı gün oylanan Kayışdağı ve İnönü mahallerine ait 1/5000 ölçek Nazım İmar Planı da İBB meclisinde görüşülmüş; Ak Partili üyelerin Kabul ve CHP’li üyelerin ret oylarıyla oy çokluğuyla kabul edilmişti.

4 MAHALLENİN İMAR TARTIŞMALARI ATAŞEHİR’DE MECLİSE TAŞINDI

Ataşehir Belediye Meclisi’nde de gündeme gelen Aşık Veysel ve Mustafa Kemal ile Kayışdağı ve İnönü mahallerine ait 1/5000 ölçek Nazım İmar Planı (NİP) ile ilgili tartışmalar yaşandı.

İMAR PLANLARININ KOMİSYON VE MECLİS GÖRÜŞMELERİNE AÇIKLIK GETİRDİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi ve İmar Komisyonu CHP’li üyesi Cemal Şerifoğlu, Ataşehir’in bu 4 mahallesine ait imar planlarının komisyon ve meclis görüşmeleri ile oylamaları sırasında yaşananlara açıklık getirdi. Aşık Veysel ve Mustafa Kemal ile Kayışdağı ve İnönü mahallerine ait 1/5000 ölçek Nazım İmar Planı (NİP) oylamalarında ret oyu kullanmalarının gerekçelerini açıkladı.

CHP VE AK PARTİ GRUPLARININ OYBİRLİĞİYLE GERİ ÇEKİLDİ

2 yıl önce yapılan görüşmelerde Ak Parti Gurubu’nun da kabulü ve oy birliği ile planın yetersiz olduğu gerekçesi ve iyileştirme talebi ile yeniden değerlendirilmek üzere ilgili müdürlüğe geri çekildiğini hatırlatan İBB Meclisi ve İmar Komisyonu CHP’li üyesi Cemal Şerifoğlu, Ataşehir Belediye Meclisi CHP Gurup Odasında yaptığı açıklamada; “2015 tarihinde Aşık Veysel ve Mustafa Kemal Mahalleleri 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planında bize, 10 kat, 2 (E)emsal verdiler. CHP ve Ak Parti gruplarının oybirliği ile Ataşehir Aşık Veysel, Mustafa Kemal Mahallelerinin Nazım İmar Planları teklifinde görülmüş olup 1%5000’lik ölçekli planıdır. Bölgedeki fiilli yapılar, yapılaşmalar, yapı yoğunluğu, planların alanı, çevresindeki mahallere verilen planlar doğrultusunda plan yeniden değerlendirilmelidir. Yani; Ümraniye; 2.5, Örnek; 2.5, Yenisahra; 2.5 emsalleri dikkate alınarak bu bölgedeki planların yeniden değerlendirilmesi için ilgili müdürlüğe iade edildi” dedi.

“BU ŞEKİLDE GETİRİRSENİZ RET EDERİZ” DEDİM

Aşık Veysel ve Mustafa Kemal Mahallelerinin 1/5000 ölçek NİP müdürlüğünden tekrar komisyona gelerek görüşüldüğünün altını çizen Cemal Şerifoğlu, komisyon görüşmeleri ile ilgili; “Geçen ay komisyona getirdiler. Bana, 1,5 olan (E) emsali, 1.75’e, 1.75 olan (E) emsali de 2 emsale çıkardık dediler. Ben buna itiraz ettim. Kendilerine söyledim. “Bu şekilde getirirseniz ret ederiz” dedim. Böyle olunca geri çekildiler,  tekrar bastırdılar. Kendilerine 2015’te ortak aldığımız karar var dedik. Şimdi ne yaptılar? Planı mahvettiler. 5000 m2’lik arsanın %20’sini terk ediyorsunuz. Yani 1000 m2’yi alıyorlar geriye 4000 m2 kalıyor. Bunu da 1.75 ile çarparsak ne yapar 7000m2. Eskiden neydi ona bakalım. 5000m2’yi 1,5’le çarptığımızda 7500 m2 ederdi. Şimdiki daha kötü… “8 katı 10-12 kata çıkardık” diyorlar. Emsali kullanmadıktan sonra istersen 100 kat ver. Gelelim diğerine; donatı alanlarını 2,5’a transfer edecek.  Kardeşim 1.75 emsalin %60’nı nereden transfer edeceksin. Bu blokların hepsi yapılmış. O binaların çoğu şu an 2 emsalin üzerinde. Onlarda biliyorlar. Bağımsız Meclis Üyesi Hüseyin Sipahi onlara çok güzel cevap verdi zaten” ifadelerini kullandı.

“BUNLAR SİYASET YAPIYOR. BİR KERE BU 2.5 EMSALİ VERECEKLER”

“Bunlar siyaset yapıyor. Bir kere bu 2.5 emsali verecekler” diye açıklamalarını sürdüren İBB Meclisi İmar Komisyonu CHP’li Üyesi Cemal Şerifoğlu, anlatılanların doğru olmadığını, “ben vermiş oldum, kavgası” verildiğini iddia ederek;  “Başkanımın talimatıyla Mustafa Kemal Mahallesi’ndeki Kültür Merkezinde imar bilgilendirme ofis açılıyor. Herkes ofise gelsin bilgi alsın, gerekiyorsa itirazını yapsın. Yenisahra’da aynısını denediler biz itirazla çözdük. Net söylüyorum. Siz itirazlarınızı yapın biz çözmeye çalışırız” diye konuştu.

EMSAL, VATANDAŞLARI KURTARAMAYACAĞI İÇİN KARŞI ÇIKTIK

İBB Meclisi ve İmar Komisyonu CHP’li Üyesi Cemal Şerifoğlu, Kayışdağı ve İnönü Mahalleleri 1/5000 ölçek Nazım İmar Palnına (NİP) ret oyu vermelerine gerekçe olarak da şu açıklamayı yaptı: “İnönü Mahallesi’nde 12.50 olan 4 katlı binalarımız, 1000 m2 altı, 1.7 emsale alınmış. Bunlarla ilgili sıkıntılar var. Yani mevcut parseller imar hakkını kullanamıyorlar. Biz bunlar; 0.25 taks, Yükseklik (h) 12,50 isterlerse de, 1.7 emsalle de serbest irtifak kullansınlar diye teklif götürdük. Kabul etmediler.  Aşağıdaki dere yataklarının bir kısmını imara açtılar. Oraya uygulanan 1.7 emsal, oradaki vatandaşları kurtaramayacağı için karşı çıktık.”

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2020 Haberin Aslı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.