Hoşgeldiniz  

Bakan Ergün, Kamu `LED`le Aydınlanacak

admin | 30 Ocak 2013 | Ekonomi, Genel, Gündem, Manşet, Teknoloji, Türkiye A- A+

led_aydinlatmaTürkiye Elektrik ve Elektronik Sektörü Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nı toplantısında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün kamuda LED aydınlatmanın zorunlu olacağını söyledi.

Türkiye Elektrik ve Elektronik Sektörü Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nı tanıtım toplantısına katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün kamuda LED aydınlatmanın zorunlu olacağını söyledi.

Kamu kurumlarının aydınlatılmasında LED teknolojisinin kullanımı zorunlu hale geliyor

“Türkiye Elektrik ve Elektronik Sektörü Strateji Belgesi ve Eylem Planı“nı tanıtım toplantısına katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, şöyle konuştu:

“Bakanlık olarak, mayıs ayında bu önemli konuda düzenlenecek uluslararası bir kongreye de ev sahipliği yapacağız. Sensör, mikrodalga tüp ve özel yarıiletkenler gibi stratejik bileşenlerin ülkemizde üretilmesi ve Ar-Ge çalışmaları teşvik edilecektir. Mesela ülkemizde kompakt lamba üretimine henüz başlamadık. Ancak artık kompakt lamba üretimini atlamamız ve elektrik tüketimini düşüren LED aydınlatma konusunda yatırımlar çekmemiz daha rasyonel olacaktır. Bu konuda, kamu kurumlarının aydınlatılmasında led aydınlatmaların zorunlu hale getirilmesi gibi çalışmalar yapacağız.“
İngilizce`de “Light Emitting Diode kelimelerinin kısaltması olan LED, “Işık Yayan Diyot“ anlamına geliyor. LED ürünlerin, akkor ve floresan lambalara göre aydınlatmada enerji tasarrufu sağlıyor.

Klimalardan yıllık 700 milyon lira tasarruf

Ergün, Bakanlığın ve TÜBİTAK bünyesinde sağlanan Ar-Ge desteklerinin artırılacağını ve prosedürlerin kolaylaştırılacağını belirterek, şunları kaydetti:
“Bugün ülkemizdeki klimalar, hava sensörlü olsa, yıllık 700 milyon liraya yakın bir tasarruf sağlamak mümkün olacak. Son 5 yıllık klima üretimini düşündüğümüzde, sağlanacak elektrik tasarrufu, Atatürk Barajı`nın yüzde 30`una ulaşabilirdi. Biz bu konuda, TSE bünyesinde bir test merkezi oluşturmayı planlıyoruz. Bu düzenlemeler neticesinde 2016 yılına kadar aşamalı olarak zorunlu hale getirilecek az elektrik tüketen klimaların üretimi ile birlikte Türkiye`de klimaların tükettiği elektriğin yüzde 25 azalacağını öngörmekteyiz. Yine bu eylemle birlikte, sanayide kullanılan elektriğin yüzde 60`ını tüketen elektrikli motorların daha tasarruflu modellerle değiştirilmesini amaçlıyoruz. Bu eylemlerimiz ileride ses getirecektir.“

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2020 Haberin Aslı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.