Hoşgeldiniz  

Ataşehir Belediyesi, Akut’la Afetlere Karşı Hazırlanıyor

admin | 13 Haziran 2013 | Ataşehir, Ataşehir Belediyesi, Genel, Gündem, İstanbul, Manşet A- A+

akutAtaşehir Belediyesi, Akut Enstitüsü ve Afet Koordinasyon Merkezi işbirliğiyle düzenlenen Bilgilendirme Toplantısında Eylül ayından itibaren ilçede temel afet bilinci eğitimi verilecek.

Ataşehir Belediyesi, Akut Enstitüsü ve Afet Koordinasyon Merkezi işbirliğiyle düzenlenen “Afet Koordinasyon Merkezi Site Yöneticileri Bilgilendirme Toplantısı”nda Eylül ayından itibaren ilçedeki tüm okullarda, mahallelerde ve sitelerde temel afet bilinci eğitimi verileceği açıklandı.

Ataşehir Belediyesi Fen İşleri Müdürü Deniz Kutlu, Akut Enstitüsü Direktörü Dündar Şahin ve Akut Yönetim Kurulu 2. Başkanı Cüneyt Koparan’ın konuşmacı olduğu toplantıya Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Birim Müdürleri ile muhtarlar ve 120 sitenin yöneticisi katıldı.

Mahruki: “Ataşehir’deki Akut Enstitüsü örnek model”

Ataşehir Belediyesi Nikah Salonu’nda yapılan toplantıya, geçirdiği kaza sebebiyle katılamayan Akut (Arama Kurtarma Derneği) Başkanı Nasuh Mahruki ise canlı yayınla bağlandı. Nasuh Mahruki, afete karşı bilinçlenme eğitimlerinin bireyde başladığını ve süreklilik arz ettiğini belirterek, “Akut Enstitüsü, Ataşehir’e yakışır bir şekilde hazırlandı. Bu model İstanbul’un diğer ilçelerine ve diğer şehirlere örnek olacaktır. Hepimizin gurur duyacağı, farklılık yaratacak bir proje bu. Kamu, özel sektör ve Sivil Toplum Kuruluşları’nın işbirliğinin başarılı bir örneği” dedi.

İlgezdi: “Profesyonel arama-kurtarma ekipleri kuracağız”

Toplantıda konuşan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, İstanbul için en büyük sorunun deprem tehlikesi olduğuna değinerek, afete karşı eylem planını açıkladı: “Ataşehir’in makro ve yerel afet-acil durum planlarını hazırladık, bu planları sürekli güncelleyeceğiz. Risk analizleri ve kentsel risk planlaması yapacağız. Halka açık eğitimler düzenleyeceğiz. Akom ve Akut Enstitüsü işbirliği bilimsel araştırmalara ev sahipliği yapacak. Enstitüyle, profesyonel arama-kurtarma ekipleri oluşturacağız. Geçen yıl 9 bin 200 öğrencimize eğitim verdik. Ayrıca, Ataşehir’deki 60 ilköğretim okulunda eğitim gören tüm öğrencilere temel afet bilinci eğitimi verilmeye devam edecek.”

Ataşehir Belediyesi Fen İşleri Müdürü Deniz Kutlu, Ataşehir Akom binasının son teknolojiyle donatılacağına dikkat çekerek, Afet Yönetimi ve Afete Hazırlık çalışmalarının en üst düzeyde yürütüleceğini söyledi. Kutlu’nun verdiği bilgiye göre; GIS (Geographic Information System) tabanlı Ataşehir Afet Bilgi Sistemi (ABİS) artık hazır. Yakında bu sistem internet üzerinden herkesle paylaşılacak. ABİS ile ilçeye ait afet planları ve jeoloji haritaları görüntülenebiliyor ve en kısa yol analizleri yapılabiliyor. GSM operatörleriyle yapılacak protokollerle kesintisiz iletişim için olası afette toplanma ve çadır kurulacak yerlerin haberleşme altyapıları güçlendirilecek, afet riskinin azaltılması için AR-GE faaliyetleri uygulanacak, deprem dışında da tüm acil durum hazırlık ve müdahale çalışmaları merkezde yürütülecek.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2020 Haberin Aslı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.