Hoşgeldiniz  

Afyonkarahisar’da askeri cephanelikte patlama

admin | 05 Eylül 2012 | Asker, Gündem, Manşet, Son Dakika, Türkiye


admin
cemil_kirim@hotmail.com

Afyonkarahisar’daki askeri mühimmat deposunda dün meydana gelen patlamada 25 askerin (2 astsubay, 2 uzman çavuş, 21 er ve erbaş) şehit olduğu bildirildi.

AFYONKARAHİSAR’da kent merkezine 5 kilometre uzakılktaki Kocatepe sırtlarında bulunan Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı 500’ncü İstihkam Ana Depo Komutanlığı Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası’ndaki mühimmat deposunda el bombalarının tasnifi ve sayımı sırasında dün gece meydana gelen patlamada 25 asker şehit oldu, 4’ü asker 8 kişi de yaralandı. Cenazeler tanınmayacak durumda olduğu için askeri helikopterle Ankara GATA’ya götürülerek, DNA testiyle şehitlerin kimlik tespitinin yapılacağı belirtildi.

Türkiye’yi sarsan patlama Afyonkarahisar’da dün saat 21.15 sıralarında meydana geldi. Kocatepe sırtlarında bulunan Ataköy Mahallesi’ndeki 500. İstihkam Ana Depo Komutanlığı Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası’ndaki iglo tipi (üstü toprakla örtülü) mühimmat depolarında er, erbaş ve astsubaylar 4 gündür mühimmat tasnifi yapıyordu. Türkiye’nin mühimmat depolarından biri olan ve 35 iflo deponun bulunduğu cephanelikte sayımın son gecesi olan dün akşam 2 Nolu depodu el bombalarının tasnif ve sayımı yapılırken bir el bombasının patladı. Bu patlamayla birlikte binlerce el bombası ve mühimmatın bulunduğu depo infilak etti.

Kentin merkezinin hamen yakınındaki kışlada meydana gelen patlama, çevrede deprem etkisi yarattı. Afyonkarahisarlılar kendilerini dışarıya attı. Kışlaya yakın noktadaki yerleşim yerleri boşaltılırken, çok sayıda evin camları kırıldı. Cephanelikteki patlamayla birlikte alevler yükselirken, olay yerine çok sayıda ambulans ve itfaiye ekibi sevk edildi. Patlamanın meydana geldiği askeri alana giriş çıkışlar durduruldu. Bölgede geniş güvenlik önlemleri alınırken, el bombalarının patlamaya devam etmesi üzerine bölgeye sadece ambulansların girişine izin verildi.

Patlamada yaralanan askerler Hasan Boncuk, Fethi Tuna, Soner Güleçyüz ve Fatih Yüksel ile sivil vatandaşlar Emrah Ulufer, Kevser Dalkılıç ve Sevilay Türk, Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Yaralılardan Ulufer, Dalkılıç ve Türk de, tedavilerinin ardından taburcu edildi. Çeşitli yerlerinden yaralanan askerlerden Mustafa Durmaz ve Ramazan Yılmaz da 112 Acil Servis ekiplerince Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’ne getirildi.

Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Belediye Başkanı Ak Partili Burhanettin Çoban ve askeri yetkililer bölgeye geldi.

PEŞPEŞE PATLAMALAR

Saat 21.15’teki ilk patlamadan 15 dakika sonra ikinci bir patlama daha meydana geldi. Patlama sonrasında başlayan yangın devam ederken, cephanelikte patlamalar nedeniyle yangına müdahale edilemedi.

Saat 23.00 sıralarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, patlamayla ilgili Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu’ndan bilgi aldı. Vali Balkanlıoğlu, yaptığı yazılı açıklamada da olayın terör ya da sabotaj değil, tamamen kaza olduğunu duyurdu.

Sosyal medyada hastanelerdeki yaralı askerlere kan ihtiyacı olduğu yönündeki yazılar üzerine yüzlerce kişi kan vermek için Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’ne akın etti. Hastane önünde kuyruklar oluşurken, Vali Balkanlıoğlu kan ihtiyacı bulunmadığını açıkladı.

SÖNDÜRME UÇAKLARI HAZIR BEKLEDİ

Afyonkarahisarlı olan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bakanlık emrindeki yangın söndürme uçak ve helikopterlerinin hazır edildiğini, yangına müdahale için sabahın beklendiğini bildirdi.

Bakan Eroğlu, bölgeye çevre illerden orman yangın söndürme ekipleriyle, zırhlı birliklerin de gönderildiğini duyurdu. Saat 24.00 sıralarında patlamanın olduğu depoya bomba imha ekipleri müdahale etti.

KOMUTAN KIVRIKOĞLU BÖLGEDE

Saat 01.00 sıralarında Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu da Afyonkarahisar’a gelerek patlamanın olduğu Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası’nda incelemelerde bulundu. Orgeneral Kıvrıkoğlu’na bölge komutanları ve ilin yerel yöneticileri eşlik etti.

Yangın 4 saat 45 dakika sonra 02.00 sıralarında tamamen kontrol altına alındı. Saat 02.00 sıralarında ilk iki patlamaya göre daha küçük çaplı bir patlama daha meydana geldi.

ASKER AİLELERİ KIŞLAYA KOŞTU

Patlamanın duyulmasının ardından kışladaki görevli askerlerin yakınları da Afyonkarahisar’a akın etti. Çok sayıda aile, asker evlatlarından haber alabilmek için nizamiye kapısında içeriden gelecek haberi gözyaşları arasında beklemeye başladı.

Afyonkarahisar Sağlık Müdürlüğü, kışlada yakınlarından haber alamayan ve kentte gelen asker yakınları için sağlık çadırı kurdu. Gece yarısından itibaren Afyonkarahisar’a gelen ve vatani görevini yapan yakınlarından haber alamayan aileler, çadırda sakinleştirilmeye çalışıldı.

BAKAN EROĞLU KIŞLAYA GELDİ

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu sabaha karşı kışladan ayrılırken, sabah günün aydınlanması ile birlikte bomba uzmanı ekipler kışlada enkaz kaldırma çalışmalarına başladı. Jandarma Genel Komutanlığı’nın JAK timi, bomba dedektörü köpeklerde kışlaya getirildi. Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu sabahın erken saatlerinde tekrar kışlaya gelirken, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’da saat 08.15’de kışlaya giriş yaptı.

Çocuklarından haber alamayıp geceyi endişe içinde geçiren asker yakınları ise içeri girebilmek için nöbetçi askerler ve polisle tartıştı. Oğlunu cumartesi günü kışlaya teslim ettiğini söyleyen bir asker babası, “Canım toprağın altında yatıyor, enkaz altında. Acımız büyük” diye ağlarken eşi de baygınlık geçirdi. Sağlık Müdürlüğü’nün kurduğu çadırda asker yakınlarına hemen müdahale edildi.

GENELKURMAY SABAH AÇIKLADI

Sabah saat 08.30’da Türk Silahlı Kuvvetleri patlama ve yangında 25 asker şehit olduğunu açıkladı. Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada 4 askerin de yaralandığı belirtildi. Açıklama şöyle:

“1. 05 Eylül 2012 tarihinde saat 21.15 sıralarında, Afyonkarahisar’da konuşlu Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığına bağlı Mühimmat Depo Komutanlığı’nda, el bombalarının depolandığı bir cephanelikte yapılan çalışma esnasında, henüz bilinmeyen bir nedenle meydana gelen patlama sonucunda, 25 askerî personel şehit olmuş, 4 askerî personel hafif şekilde yaralanmıştır.

2. Olayla ilgili idari ve adli soruşturmaya başlanmıştır.
3. Elim olay sonucu hayatını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve meslektaşlarına sabır, yaralılarımıza acil şifalar dileriz.”

Sabah gün doğmasıyla birlikte facianın boyutları ortaya çıktı. Kilometrelerce uzaklara yayılan patlamamış el bomları, rokatetar ve top mermileri ile fünye ve diğer mühimmatın yeni facialara yol açmaması için bölgede güvenlik önlemi alındı ve yöre halkı dikkatli olamları konusunda uyarıldı.

EROĞLU: 2 ASTSUBAY, 2 UZMAN ÇAVUŞ, 21 ER VE ERBAŞ ŞEHİT

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bu sabah olay yerinde yaptığı incelemenin ardından yaptığı açıklamada, patlamanın cephanelikte yapılan sayım ve tasnif sırasında bir el bombasının patlaması sonucu meydana geldiğini söyledi.

Patlamada 2 astsubay, 2 uzman çavuş ve 21 er ve erbaşın şehit düştüğünü belirten Bakan Eroğlu, 4’ü asker 8 kişinin de yaralandığını söyledi. Olayın kaza sonucu meydana geldiğini kaydeden Bakan Eroğlu, “Patlama sonrası birçok el bombası kalmış durumda. Bu bölgeye hiçbir vatandaşın girmemesi lazım. Ayrıca uzman ekipler geldi Ankara’dan. Kontrollü patlamalar yapılacak. Vatandaşlar bu patlamalardan endişe etmesin. Zaman zaman kontrollü şekilde araziye dağılan el bombaların patlatılması neticesinde bazı sesler olabilir” dedi.

Olayın terör saldırısı olmadığını vurgulayan Eroğlu, “Dışarıdan bir müdahale söz konusu değil. Kesinlikle terör saldırısı değil. Kontrollü bir alan. Sabotaj söz konusu değil. Savcılık ve askeri yetkililer soruşturma başlattı” diye konuştu. Patlamanın nedeninin tamamen kaza olduğuna dikkati çeken Bakan Eroğlu, şunları söyledi:

“Maalesef bir sayım, tasnif yapılırken içeride bir el bombasının kaza neticesi patlaması sonucunda maalesef böyle bir patlama meydana geldi. Arkasından yangın çıktı. Şehitlerimiz patlamanın olduğu kısımda. Patlamanın olduğu kısımda 2 astsubay, 2 uzman, 21 erbaş toplam 25 şehidimiz var. Ruhları şad olsun. Milletimizin başı sağolsun. Patlamanın sebebi araştırılıyor. Uzmanlar geldi. Kaza neticesi muhtemelen. Bir el bombasının yere düşmesi neticesi patlama meydana geldi. Zaman zaman olabiliyor biliyorsunuz.”

Şehitlerin kimliklerinin tespit çalışmalarının da başladığını vurgulayan Bakan Eroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in sürekli bilgi aldığını belirtti. Bakan Eroğlu, Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Özel’in büyük bir dikkatle gelişmeleri takip ettiğini ve Afyonkarahisar’a gelmelerini gerektirecek bir durum olmadığını söyledi.

YERLEŞİM YERLERİ UCUZ KURTULDU

Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı’na bağlı 500’ncü İstihkam Ana Depo Komutanlığı Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası, Afyonkarahisar kent merkezine 5 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Büyük Taarruz’un gerçekleştiği Kocatepe’ye 20 kilometre mesafedeki kışla, merkeze bağlı 3 bin 500 nüfuslu Ataköy Mahallesi ile 1500 nüfuslu Kışlacık Köyü arasında bulunuyor. Kışlacık’a daha yakın olan kışla, Kocatepe sırtlarında bulunuyor. Patlama ve hemen ardından başlayan yangından sonra Kışlacık Köyü boşaltıldı ve bölgedeki enerji nakil hatları kesildi.

İGLO TİPİ CEPHANELİK

Yerüstü patlayıcı madde depoları hafif yapılı, iglo tipi (üstü toprakla örtülü), kalın duvarlı ve sağlam depolar olmak üzere üç gruba ayrılıyor. Orta sınıf korunaklı olarak adlandırılan iglo tipi cephanelikler, birbirinden bağımsız olarak inşa ediliyor. İnfilak rismi riski bulunan depolarda algılama ve söndürme sistemleri de bulunuyor.

Patlamanın meydana geldiği kışlada 30 mühimmat deposu ile 5 araç parçası ve yakıt deposu olmak üzere 35 iglo tipi depo bulunuyor. Patlama ve yangının 2 nolu mühimmat deposunda meydana geldiği ve patlama sonrasında deponun enkaza döndüğü kaydedildi.

BAKAN EROĞLU YARALILARI ZİYARET ETTİ

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nde tedavi gören yaralıları ziyaret etti. Yaralı askerlerle görüşen Bakan Eroğlu, patlama ile ilgili askerlerden bilgi aldı.

Hastane çıkışında konuşan Bakan Eroğlu, “Arka arkaya iki patlama meydana gelmiş. İkinci patlama meydana geldiğinde askerlerimiz şehit düşmüş. Cephanelik patlayınca içerdeki el bombaları etrafa yayılmış. Patlama deprem etkisi yaratmış. Patlama sonrasında yangın çıkmış” dedi.

Yaralıların tamamının cephanelik dışındaki askerler olduğunu kaydeden Bakan Eroğlu, “Yaralı askerlerden biri yatsı namazını kılmak için dışarı çıkmış. Bu sırada patlama olmuş ve yaralanmış. Bir kısmı nöbetçiymiş. Patlamayla birlikte nöbetçi kulesinden düşen bir askerin ayağı kırılmış. Ama yaralılarımızın durumu iyi. Endişe edecek bir durum yok. Çoğunun ailesi gelmiş ve yanında” diye konuştu.

EVLER BOŞALTILDI

Vatandaşları araziye dağılmış el bombaları konusunda uyaran Bakan Eroğlu, “Vatandaşlarımız bu konuda dikkat etmeli. Hiçbir şekilde bunları görenler ellemesin ve emniyet güçlerine haber versin” dedi.

Yeni bir patlamanın söz konusunu olmadığını, böyle bir tehlike bulunmadığını vurgulayan Bakan Eroğlu, “Kontrollü patlamalar yapılıyor. İkinci bir patlama riski yok. Uzman ekipleri araziye dağılmış el bombalarını topluyor. Tüm askeri uzmanlar arazide çalışıyor. Bombalar cephaneliğin yaklaşık 300-500 metre ilerisine kadar dağılmış durumda. Bölgeye yakın oturan vatandaşların evlerinde hasar var. Şu anda bölge boşaltıldı. Kontrollü patlamalar tamamlanıncaya kadar evlerine dönmelerine izin verilmeyecek. Bu vatandaşların zararları karşılanacak” diye konuştu.

ŞEHİTLERİN İSİMLERİ BELLİ

Şehitlerin kimliklerinin tespit edilmesi için de çalışmaların yapıldığını anlatan Bakan Eroğlu, şöyle dedi:
“Bazı askerlerimiz patlama nedeniyle tanınmayacak halde. DNA testi yapılarak kimlikleri tespit edilecek. Bu askerlerin isimleri belli. Genelkurmay Başkanlığı şehitlerimizin isimlerini ilerleyen saatlerde ya da yarın açıklayacak.”

Dehşeti yaşayan köylüler anlatıyor

AFYONKARAHİSAR’da cephanelikteki patlamanın izleri merkeze bağlı Ataköy Mahallesi’nin her köşesine yansıdı. Yatsı namazı nedeniyle camide olanlar, patlamayla birlikte namazı bırakıp kendilerini dışarı attı. Köylüler yaşadıkları dehşeti şöyle anlattı:
* Salim Öz: Allah günah yazmasın, biz gürültünün kopmasıyla namazı falan bırakıp dışarı fırladık. Caminin camları çerçeveleri döküldü. Ne olduğunu anlayamadık.
* Gevher Koç: Çocuğumuz okulu kazandı. Mevlit okutturmak için akrabamızın evindeydik. Ben hayatımda böyle gürültü duymadım. Herkes çoluğunu çocuğunu alıp dışarı koştu. Ev başımıza yıkılıyor zannettik. Evimizin çatısına kayalar düştü.
* Mehmet Türk: Sarsıntıyla birlikte öyle bir ateş yukarı çıktı ki aynı mantar gibi göğe yükseldi. Etrafı kara bulutlar kapladı. Hemen dışarı çıkıp uzaklaştık. Evde kimse kalmadı. Birkaç gün buralara gelmeyiz.
* Mustafa Gök: Dartlar mevkiindeki tarlamda bir çukur oluşmuş. Sabah farkına vardık. Burası patlamanın olduğu yere 1 kilometre uzaklıkta. Başka yerlerde de olabilir. Büyük patlamanın ardından oldu. Yağmur yağar gibi şarapnel parçası geldi.
* İsmail Sarı: Sanki dünyanın sonu geldi sandık. O sesi tarif etmek imkansız. Askeriyeye füze ya da atom bombası geldi, öyle düşündük. Köy karardı. Barut kokusu vardı. Evimizin camları kırıldı.
* Muzaffer Tan: Deprem oluyor gibi sarsıldık. Üçüncü kattaki evimde, geldim ve gittim. Evlerin çatılarında taş, demirler, bombalar var.

Afyonkarahisar’da şehit olan askerlerdin birinin Trabzonlu olduğu öğrenildi

Afyonkarahisar’daki askeri mühimmat deposunda meydana gelen patlamada şehit olduğu açıklanan 25 askerden birinin Trabzonlu olduğu öğrenildi.

Patlamada şehit olan askerler arasında olduğu öğrenilen er Onur Fırat Dülger’in, Trabzonspor eski Genel Sekreteri Zekai Fırat Dülger’in oğlu olduğu öğrenildi. Patlama haberinin ardından çocuklarına ulaşamayan ailenin sabah saatlerinde Afyonkarahisar’a gittiği öğrenildi.

Stargazete


Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2020 Haberin Aslı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.