Hoşgeldiniz  

2013’te Sağlıktaki Yenilikler

admin | 07 Ocak 2014 | Genel, İstanbul, Sağlık A- A+

sa¦şl¦-kkk2_haberi+ğiİstanbul Ajansı’ından Burcu Kasarcı, Sağlık Bakanlığı’nın 2013 yılında yaptığı düzenleme ve yenilikleri sizler için derledi. Sağlıkta 2013’te yapılan yenilikler.

Sağlık Bakanlığı’nın son 10 yılda yaptığı faaliyetleri yeni yıla girerken tekrar gözden geçirdik.

Sağlık Bakanlığı’nın 2013 faaliyetlerinden kısa özetler;

Hastaneler tek çatı altında; kamu hastanelerinin tek bir merkezden yönetilmesi amacıyla bu sene Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu açıldı.

Obezite ile mücadele;Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen basın toplantısıyla obeziteyle mücadele için kampanya başlatıldı.

Türkiye’de tütün kontrolü çalışmaları; pasif içicileri korumaya yönelik, dumansız bir Türkiye oluşturmak adına tüm kapalı alanlarda (restoran, bar ve kafeler hariç) sigara tüketiminin yasaklanması amaçlandı ve “Dumansız Hava Sahası” kampanyası başlatıldı.

Özel sağlık hizmetine teşvik;özel sağlık, hastalık sigortası yaptıranlar, ödedikleri primlerin bir kısmını gelir vergisinden düşebilecek. Özel sağlık sigortasındaki vergi avantajı yüzde 15’e çıkıyor.

e-reçete dönemi; artık okunmayan el yazısı ile hazırlanan reçeteler tarih oluyor. Doktorlar, ilaç reçetelerini elektronik ortamda yazacak. Vatandaşlar ilaçlarını başvuru numarasıyla eczanelerden alacak.

Çocuk Felci aşılama kampanyası;Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Suriye’de çocuk felci hastalığının görüldüğünü açıklamasının ardından harekete geçen Sağlık Bakanlığı, Suriye sınırındaki illerde aşılama kampanyası başlattı.

Merkezi Randevu Sistemi;2010 yılında hastanelerde başlatılan “Merkezi Randevu Sistemi” (MRS) uygulamasına, 01 Temmuz 2013 tarihinde aile hekimleri de dâhil edilerek, vatandaşların kendi Aile Hekimleri’ne muayene olabilmeleri için randevu almalarına olanak sağlandı.Vatandaşlar, ALO182 numaralı Çağrı Merkezi’ni arayarak, www.saglikrandevu.gov.trwww.ailehekimligirandevu.gov.trinternet adreslerine girerek veya cep telefonlarına yükledikleri mobil randevu uygulamasını kullanarak randevu alabilirler.

Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü kampanyası;Sağlık Bakanlığı 2014 yılını ‘Sağlıklı Yaşam ve Hareket Yılı’ olarak ilan etmesi dolayısıyla Türkiye genelinde her ilde yürüyüş düzenlendi.

Tam Gün yasası;kamuoyunda “tam gün” tasarısı olarak bilinen, Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair “torba tasarı” üzerinde çalışmalar yapıldı.

Sahte ilaca karşı karekod uygulaması; Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, sahte ilacı takipte önemli bir sistem olan karekod uygulamasını vatandaşın kullanımına 1 Ocak’ta açacaklarını söyledi.

İlik bankası çalışmaları; Sağlık Bakanlığı 2014 Ocak ayında Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi (TÜRKÖK) bünyesinde Ankara’da ulusal ilik bankası kuracağını bildirdi.

Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi;sağlıkta biyometrik döneme geçiş önceki gün başladı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından zorunlu hale getirilen “Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi” adıyla tanıtılan parmak ya da avuç içi iziyle muayene dönemi özel hastanelerde başlandı.

Derleme: Burcu KASARCI / İSTANBUL AJANSI HABER MERKEZİ

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haberin Aslı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle