Hoşgeldiniz  

2013 Yılında Kamuya 79 Bin Personel Atanacak

admin | 21 Aralık 2012 | Ekonomi, Genel, Gündem, Manşet, Türkiye A- A+

kamu_personelTBMM Genel Kurulu`nda kabul edilerek yasalaşan, 2013 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ‘nda; kamuya 2013 yılında, 79 bin personel atanabileceği, ön görülüyor.

TBMM Genel Kurulu`nda kabul edilen 2013 yılı bütçesine göre kamuya toplam 79 bin personel atanabilecek.

TBMM Genel Kurulu`nda, 2013 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2011 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı kabul edilerek yasalaştı.

Buna göre 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamındaki kamu idare, kurum ve kuruluşlarından; serbest memur kadrolarına 2012 yılında emeklilik, ölüm, istifa veya nakil sonucu ayrılan memur sayısının yüzde 50`sini geçmeyecek şekilde açıktan veya nakil suretiyle atama yapabilecek.

Bu sınırlar içinde memur ihtiyacının karşılayamayacak söz konusu idare, kurum ve kuruluşlardan yükseköğretim kurumları için ilave 5 bin adet, diğerleri için ilave 65 bin adet atama izni verilebilecek.

Yükseköğretim kurumlarının, öğretim üyesi dışındaki boş öğretim elemanı kadrolarına, 2012 yılında emeklilik, ölüm, istifa, nakil, eğitimin tamamlanması veya başarısızlık sonucu kurumlarından ayrılan öğretim elemanı sayısının yüzde 50`sini (araştırma görevlisi kadroları için yüzde 100`ünü) geçmeyecek şekilde açıktan veya yükseköğretim kurumları ile diğer kamu idare, kurum ve kuruluşlarından naklen atama yapabilecek. Bu, 2013 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu sınırları içinde öğretim elemanı ihtiyacının karşılayamayacak söz konusu yükseköğretim kurumları için ise ilâve 9 bin adet atama izni verilebilecek.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2020 Haberin Aslı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.