Hoşgeldiniz  

Türk bilim insanına Avrupa`dan rekor destek

admin | 06 Ağustos 2012 | Dünya, Gündem, Manşet, Sağlık, Teknoloji, Türkiye A- A+

Türkiye`den iki araştırmacı, Avrupa`da en kıdemli araştırmacılara ve Nobel ödüllü bilim insanlarına verilen ERC araştırma desteğini almaya hak kazandı.
Dünya genelindeki “yüksek riskli-yüksek kazançlı“ projeleri destekleyen Avrupa Araştırma Konseyi (ERC), Bilkent Üniversitesi`nden Doç. Dr. Mehmet Bayındır ve Koç Üniversitesi`nden Yrd. Doç. Dr. Kerem Pekkan`ın, beş yıl sürecek projelerini destekleme kararı aldı.

Doç. Dr. Mehmet Bayındır, ERC projesi kapsamında, nanoteknolojide yeni bir üretim tekniği geliştirerek “sonsuz uzunlukta nanotel ve nanotüp dizileri“ üretecek.

Geliştirilecek nanoyapılar, yapay deri, yeni nesil güneş pillerinde verim arttırıcı ışık yoğunlaştırıcılar, yüksek yoğunlukta nanotel hafıza elemanları, yapısal renklenmeye bağımlı güvenlik birimleri, nanotel tabanlı optik ve elektronik aygıtlar gibi farklı alanlarda kritik uygulama alanları bulacak.

Yrd. Doç. Dr. Kerem Pekkan ise projesinde, ölümcül doğumsal kalp hastalıklarının anne karnında cenin bir aylıkken, damar bozukluklarının önlenmesini ve bir gün tamamen ortadan kaldırılmasını hedefliyor.

ERC, iki Türk bilim insanının projesine 3,5 milyon avro kaynak sağlayacak.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2020 Haberin Aslı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.