Hoşgeldiniz  

Sadık Kayhan: ‘Spor Basını Kadın Futbolundan Habersiz’

admin | 08 Ağustos 2012 | Ataşehir, Genel, Gündem, Manşet, Özel Haber, Spor, Türkiye A- A+

Ataşehir Belediyespor Kulübü Başkanı Sadık Kayhan Kadınlar Avrupa Şampiyonlar Ligine katılacak Ataşehir Belediyesi Kadın Futbol Takımına destek istedi.

Türkiye’de kadın futbolunun gelişememesinin en büyük nedeninin ilgisizlik olduğunu belirten Ataşehir Belediyespor Başkanı ve Ataşehir Belediye Başkan yardımcısı Sadık Kayhan, kadın futboluna spor basınının ilgi göstermediğini söyledi.

Türkiye Spor Yazarları Derneği’nde basın toplantısı düzenleyen Sadık Kayhan, kadın spor yazarlarının dahi kadın futboluna ilgisiz olduğunu vurguladı. Kayhan, “Avrupa’da ülkemizi Fenerbahçe ve Galatasaray ile Ataşehir Belediyespor Kadın Futbol Takımı temsil edecek. Ancak spor basınımızın Kadın Futbol Takımımızdan haberi yok. Basının amatör spor dallarını öne çıkarması ve tanıtımını yapması durumunda halkında kadın futboluna ilgi göstereceğini ve kadın futbolunun daha büyük başarılar elde edeceğine inanıyoruz” dedi.
Kadın futboluna da erkek futbolu kadar önem verilmesi durumunda kadınların erkeklerden daha başarılı olacağını belirten Sadık Kayhan şunları söyledi:

“Bugün bu basın toplantısını yapmamızın nedeni kadın futboluna ilginizi çekmek. Ülkemizde 60 civarında kulüp kaderine terk edilmiş durumda. Sponsor bulamıyor, saha bulamıyor, maaş veremiyor, forma bulmakta bile zorluk çekiyor. Bu yıl şampiyon takıma verilen şampiyonluk pirimi 30.000 TL, 4’üncü takıma verilen ise 7.500 TL idi. Bu para Alanya da kalan takımın 7 günlük masraflarını dahi karşılamıyor. Umarız Federasyonumuzun yeni yönetimi bu durumları yeniden değerlendirir. Kulüpleri teşvik edecek önlemleri alır. Sizlerde bağlı bulunduğunuz basın organlarında takımların maçlarının en azından sonuçlarını vererek, olanaklı ise bazı maçların görüntülerini vererek tanınmamıza katkı sağlayabilirsiniz. Nüfusumuzun yarısı olan, yaşamımızın olmazsa olmaz parçası kadınlarımıza sahip çıkmak mesleki anlayışın ötesinde insanlık görevidir. Elbette reyting kaygılarını anlayabiliyoruz ama yine de kadın futbolu ile ilgili yeni reytingler yaratılabilir. Avrupa buna örnektir”
Ataşehir Belediyespor Kulübü’ndeki futbolcuların yabancı uyruklu olanlar hariç hepsinin spor akademilerinde öğrenci olduğuna dikkat çeken Kayhan: “Futbolcularımız antrenman ve maçların dışında ev işlerini de yapıyor. Onlar erkek futbolculardan daha fazla çalışıyor ve futboldan gelecek bekliyorlar. Onların futboldan geleceklerini garanti etmeleri sonraki nesilleri de teşvik edecektir. Onların sayılarının artması ve başarıların gelmesi, maddi manevi her türlü özveride bulunan yöneticileri mutlu edecektir. Daha fazla çalışmayı, daha fazla özveriyi getirecektir. Kadın sporuna daha fazla ilginizi bekliyoruz” diye konuştu.
Takım adına söz alan Antrenör Selma İzitaş da basının desteğinin onlara güç vereceğini söyleyerek: “Avrupa’da iyi bir hedefimiz var. Bu hedefi yakalamamız için destek çok önemli” dedi.

Takım Kaptanı Sevinç Çorlu ise Avrupa’da başarılı olabilmeleri için Futbol Federasyonu’nun da desteğine ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2020 Haberin Aslı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.