Hoşgeldiniz  

Kumu Çalışanları İdari İzinleri 1 Haziran Düzenleme si Ayrıntısı

admin | 30 Mayıs 2020 | Ekonomi, Genel, Gündem, Manşet, Türkiye, Üst Manşet A- A+

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafında açıklanan engelli personel, hamileler, yasal süt iznini ve 60 yaş idari izinleri ile ilgili düzenleme, Remi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Recep Kenan/itvhaber.com

Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan yeni genelgeye göre, yönetici kadro ve pozisyonlarında çalışanlar hariç olmak üzere 60 yaş ve üzerinde olanlar ile Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kronik hastalığı olanlar idari izinli sayılacak.

İDARİ İZİNLİLER 1 HAZİRAN İTİBARI İLE GÖREVE BAŞLAYACAK

Resimi Gazete’de yayınlanan yeni genelge gereğince; önceki genelgeyle idari izinli sayılan engelli personel, hamileler, yasal süt izni kullananlar 1 Haziran itibarı ile göreve başlayacaklar.

Memurların merakla beklediği, idari izinleri ve esnek çalışmayı kaldıran genelge Resmi Gazete’de yayımlandı.

YÖNETİCİ OLANLAR HARİÇ 60 YAŞ VE ÜZERİNDE OLANLAR İDARİ İZİNLİ

Resmi Gazete’de yayımlanan genelgeye göre, yönetici kadro ve pozisyonlarında çalışanlar hariç olmak üzere 60 yaş ve üzerinde olanlar, Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kronik hastalığı olanlar idari izinli sayılacak.

İDARİ İZİNLİ SAYILANLAR GÖREVLERİNİ  YERİNE GETİRMİŞ SAYILACAK

İdari izinli sayılanlar bu sürede görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılacak. Bu personel amirinin izni dışında görev mahallinden ayrılamayacak ve hizmetine ihtiyaç duyulanlar göreve çağrılabilecek.

Yeni genelge gereğince, engelli personel, hamileler, yasal süt izni kullananlar, 1 Haziran’da göreve başlayacak.

“KAMU PERSONELİ 1 HAZİRAN’DA MESAİYDE NORMALLEŞECEK”

Kabine toplantısı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İdari izinde bulunan veya esnek çalışma sistemine dahil olan kamu personeli 1 Haziran tarihi itibari ile normal mesaiye başlayacaklar. Sağlık Bakanlığı tarafından tanımlanan ve takibi yapılan kronik hastalığı olan kamu personelinin durumları kurumlarınca değerlendirecek.” İfadelerine yer vermişti.

BAKANLIĞIN ALDIĞI KARAR İPTAL EDİLDİ

Koronavirüsü nedeniyle aldığı idari izin kararının da kaldırıldığının duyurulduğu Sağlık Bakalığı genelgesinde:  “Sağlık Bakanlığı bünyesindeki Koronavirüs Bilim Kurulu’nun mezkur hastalığın ülkemizde yayılmasının önlenmesine dair tavsiyeleri hasebiyle kamu görevlilerine yönelik idari izin uygulamasına ilişkin ilgide kayıtlı talimatın 1/6/2020 tarihi itibariyle yürürlükten kaldırılması Sayın Cumhurbaşkanımızca uygun görülmüştür.” ifadelere yer aldı.

KAMU GÖREVLİLERİNİN YURTDIŞINA ÇIKIŞLARINI İZNİ GENELGESİ

Yeni genelgeyle, 13 Mart 2020 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan ve kamu görevlilerinin yurtdışına çıkışlarını izne bağlayan genelge de yürürlükten kaldırıldı.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2020 Haberin Aslı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.