Hoşgeldiniz  

Koronavirüs Konut Kredisine Başvuruyu Yüzde 30 Düşürdü

admin | 01 Nisan 2020 | Ekonomi, Emlak, Genel, Manşet, Türkiye A- A+

Koronavirüs salgınıyla nakit akışı bozulan şirketler ve vatandaşlar bankaların açıkladığı destek paketlerinden faydalanmak isterken, konut kredilerinde başvurular yüzde 30 düştü.

Koronavirüs nedeniyle konut kredisi başvuru oranları %30 düştü

Koronavirüs salgınıyla nakit akışı bozulan şirketler ve vatandaşlar bankaların açıkladığı destek paketlerinden faydalanmak için hızla harekete geçti. Salgınının kredi piyasalarına ilk etkilerini inceleyen Hesapkurdu.com, kredi başvurularındaki değişimleri açıkladı.

Koronavirüs sebebiyle ekonomide yaşanabilecek sıkıntıları azaltabilmek amacıyla finans sektörü yeni önlemler almaya devam ediyor. Topyekün mücadele kapsamında bankalar da kredi borçlarında erteleme, ödemesiz dönem, yapılandırma ve ek kredi limitleri de dahil olmak üzere birçok destek paketini devreye aldı. Bu dönemde Google üzerinden “kredi erteleme” aramaları 100 kat artış göstererek vatandaşların eğilimini ortaya koydu. Online kredi karşılaştırma platformu Hesapkurdu.com da koronavirüsün kredi piyasalarına ilk etkilerini analiz etti. İncelemeye göre, Mart ayının ilk haftasına (2-8 Mart) göre, geçtiğimiz hafta (23-29 Mart) online kredi başvurularında dikkat çekici değişimler yaşandı. İhtiyaç kredilerinde %50, taşıt kredisi başvurularında %15 artış yaşanırken konut kredilerinde ise başvurular %30 düştü.

Kredi borç erteleme kararı ihtiyaç kredisine talebi artırdı

Borç erteleme kararlarının ardından endişelerin aratarak devam ettiği piyasalarda vatandaşlar olası senaryolara karşı ihtiyaç kredilerine yöneldi. Mart ayının ilk haftasına göre online ihtiyaç kredisi başvuruları %50 arttı. İhtiyaç kredilerinde bu hafta itibarıyla faiz oranları %0,99 ile %1,79 arasında dalgalanırken, ortalama faiz oranı ise %1,39 seviyesinde.

Konut alımı için açıklanan destek piyasayı hareketlendirmedi

Salgına karşı açıklanan ilk destek paketinde 500 bin liranın altındaki konutlar için kredilendirilebilir miktar %80’den %90’a çıkarılarak asgari peşinat %10’a düşürülmüştü. Bu kararın özellikle konut kredisi tarafında bir hareketliliğe yol açmadığı görülüyor. Hesapkurdu.com’un analizine göre geçtiğimiz hafta konut kredisi başvuru oranları %30 düşüş gösterdi.

Salgın nedeniyle toplu taşıma araçlarını kullanmak istemeyenler özellikle kişisel araçlarıyla trafiğe çıkmayı tercih ediyor. Sosyal izolasyon hassasiyeti çocuklu ailelerde öne çıkarken, özel araçla seyahat beklentisi ekonominin genel anlamda duraksamasına rağmen taşıt kredisi başvurularını %15 artırdı.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2020 Haberin Aslı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.