Hoşgeldiniz  

Ak Parti Kongresi’nde parti geleceği belirleniyor

admin | 30 Eylül 2012 | Genel, Gündem, Manşet, Türkiye A- A+

Başbakan Erdoğan’ın son kez genel başkan adayı olacağı AK Parti Kongresi, Ankara Spor Salonu’nda gerçekleştiriliyor. Salona gelen Erdoğan bir sürpriz yaparak,ilk konuşmasını kapıda bekleyen partililere yaptı.

AK Parti’nin 4. Olağan Büyük Kongresi, Ankara Spor Salonu’nda yapılıyor. AK Parti’yi 3 kez seçime götürecek kadro kongrede belirlenecek.

3. kez genel başkanlığa aday olacak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bu son adaylığı olacak.

Salonun birçok yerine kongrenin ana sloganı olan “Büyük Millet Büyük Güç Hedef 2023” afişleri asıldı.

Kongre nedeniyle Ankara’ya gelen partililer, Ankara Spor Salonu çevresinde sabah erken saatlerde toplanmaya başladı.

Salona girmek isteyen vatandaşlar için tek arama noktası oluşturulması özellikle 19 Mayıs Spor Kompleksi önünde büyük yoğunluk yaşanmasına neden oldu. Delegeler için 2 ayrı arama noktası oluşturuldu.

Erken saatlerden itibaren Ankara dışından gelen partililere, AK Parti teşkilatı tarafından kumanya dağıtıldı. Ankara dışından gelen konuklar, davul ve zurna ekipleri tarafından karşılanıyor. Salona giremeyen vatandaşların kongreyi izlemeleri için de salon bahçesine dev ekran kuruldu.

Sahne tasarımında mavi zemin üzerine, mavi ışıklarla belirginleştirilen büyük bir dünya haritası kullanılırken Başbakan Erdoğan’ın, konuşma yapacağı sahne Türk ve AK Parti bayraklarıyla süslendi.

CEZAEVİNE GİRERKEN YAPTIĞI KONUŞMA

Sahne kenarındaki ekranlardan da Erdoğan’ın, ilk olarak Siirt Milletvekili seçilmesi ve TBMM Genel Kurulu’nda yemin etmesi yansıtıldı.

Salondaki ekranlardan Başbakan Erdoğan’ın, hapse girerken yaptığı konuşmanın yayınlanması seyircilerden büyük alkış aldı. Erdoğan’ın değişik tarihlerdeki konuşmaları ve AK Parti hükümetlerinin icraatları da alkışlarla izlendi.

Salonda, kongrenin sloganı olan ‘Büyük Millet, Büyük Güç, Hedef 2023’ başta olmak üzere, ‘Hayallerimiz Var, Sevdamız Var’, ‘Bir Olduk, Birlik Olduk, Birlikte Türkiye Olduk’, ‘Durmak Yok, Yola Devam’, ‘Tükiye’nin Partisi, Türkiye’nin Lideri’, ‘Her Şey Türkiye İçin, Bu Işık Sönmeyecek’, ‘Biz Birlikte Türkiye’yiz’ pankartları dikkati çekti.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı kongre salonu önünde bulunan Cumhuriyet Caddesi trafiğe kapatıldı.

Bu arada, Başbakan Erdoğan akşam saatlerinde salona gelerek incelemelerde bulundu.

SÜRPRİZ İSİMLER

Kongrede eski MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat, HAS Parti’nin eski Genel Başkanı Numan Kurtulmuş ve eski Anayasa Mahkemesi raportörü Osman Can’ın da parti yönetiminde yer alması bekleniyor.

BEŞ AYRI DİLDE SİMULTANE

Kongrede 200 yabancı konuk için İngilizce, Fransızca, Rusça, Portekizce ve Arapça olmak üzere 5 ayrı dilde simultane çeviri yapılacak.

Kongrede 3 işaret dili tercümanı da görev yapacak.

İKİ ONUR KONUĞU

AK Parti’nin kongre için 2 onur konuğu bulunuyor. Partinin Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik’in davet ettiği 4 onur konuğundan ikisi kongrede yer alacak.

Kendisini yakarak Arap Baharı’nı başlatan Muhammed Bouazizi’nin annesi ve kız kardeşi ile Nobel Barış Ödülü sahibi Yemenli aktivist Tevekkül Karman kongrede hazır bulunacak.

İsrail ordusuna ait tankın ezerek öldürdüğü ABD’li aktivist Rachel Corrie’nin ailesi ile Van depreminde hayatını kaybeden Japon doktor Atsushi Miyazaki’nin ailesi ise mazereti olduğu için daveti kabul etmedi.

HD YAYIN

Parti yetkilileri, ilk defa bir siyasi parti kongresinden full HD canlı yayın gerçekleştirileceğini belirtti.

12 kamerayla yapılacak canlı yayın, yurtiçi ve yurtdışındaki televizyonlara ücretsiz bir şekilde verilecek.

Stargazete

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2020 Haberin Aslı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.