Hoşgeldiniz  

Ahmet Mete Işıkara Vefat etti

admin | 21 Ocak 2013 | Genel, Gündem, Manşet, Özel Haber, Son Dakika, Teknoloji A- A+

deprem_dede_ısıkaraDeprem dede olarak tanınan, bir süredir İstanbul’da Göztepe Medical Park Hastanesi’nde yoğun bakımda tedavi gören Profesör Dr. Ahmet Mete Işıkara vefat etti. 
Recep Kenan/Ataşehirweb.com
Göztepe Medical Park Hastanesi’nde yoğun bakımda iki kez kalbi duran Işıkara, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.
Prof. Işıkara, 20 Kasım’da da Yüksek tansiyon, yüksek tansiyona bağlı kalp yetersizliği ve kalp krizi şüphesi hastaneye kaldırılmıştı.
Göztepe Medical Park Hastanesi’nde tedavisi yapılan Işıkara, 3 Ocak 2012 tarihinde anjiyo olmuştu.

 

Prof Dr, Ahmet Mete Işıkara kimdir?

1941 Mersin’de doğan Prof Dr, Ahmet Mete Işıkara 1954 Mersin Lisesini bitirdi.

1965 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Jeofizik Bölümü’nü bitirdi ve aynı bölüme asistan oldu.

Necmi Rıza Ahıska’nın kızı Aysel Ahıska ile evli olan Işıkara, 1973 – 1974 yılları arasında askerlik görevini Harita Genel Komutanlığı’nda yaptı

1976 – 1983 yılları arasında Türkiye Ulusal Jeodezi ve Jeofizik Birliği Ulusal Jeomagnetizma ve Aeronomi Komisyonu Başkanlığı yaptı.

1979 – 1982 yılları arasında Avrupa Depremlerin Önceden Belirlenmesi Çalışma Grubu’nda koordinatörlük yapan Ahmet Mete Işaıkara, 1980 – 1983 yılları arasında Türkiye adına Avrupa Konseyi Deprem Uzmanları Komitesi’nde temsilcilik yaptı.

Prof Dr, Ahmet Mete Işıkara, 1985 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde göreve başladı.

1985 yılında Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırmaları Enstitüsü’nde müdür yardımcısı olan Deprem Dede Işıkara, 1991 yılında Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırmaları Enstitüsü’nde müdür oldu.

Göztepe Medical Park Hastanesi’nde yoğun bakımda tedavi görürken vefat eden Profesör Dr. Ahmet Mete Işıkara son olarak, (AHDER) Afete Hazırlık ve Deprem Eğitim Derneği’in yönetim kurulu başkanlığını yapıyordu.

 

 

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2020 Haberin Aslı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.