Hoşgeldiniz  

2013 YGS sonuçları açıklandı

admin | 01 Nisan 2013 | Eğitim, Genel, Gündem, Manşet, Türkiye A- A+

2013_ygs_sonuclari_aciklandi_52013 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçları http://www.osym.gov.tr veya http://sonuc.osym.gov.tr adreslerinden, TC kimlik numaraları ve şifreleriyle öğrenebilecek.

YGS sonuçları açıklandı. Açıklama ÖSYM Başkanı’ndan geldi.

2013 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçları açıklandı. Adaylar, sonuçları http://www.osym.gov.tr veya http://sonuc.osym.gov.tr internet adreslerinden, TC kimlik numaraları ve şifreleriyle öğrenebilecek.

SINAV SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

ÖSYM Başkanı Ali Demir, YGS ile ilgili basın toplantısı düzenleyerek, sınav sonuçlarının açıklandığını söyledi.

BİRİNCİLER İSTANBUL VE ANKARA’DAN

Yapılan teknolojik çalışmalar sonucu bu yıl YGS’nin erken açıklandığını belirten Demir, sınavda, Ankara TED Koleji Vakfı Özel Lisesi’nden Zeynep Nur Karagöz, İstanbul Lisesi’nden Hümeyra Çolak ve Kadıköy Anadolu Lisesi’nden Irmak Öziskender’in tüm puan türlerinde 500 puan alarak birinci olduğunu bildirdi.

KIZLAR YİNE ÖNDE

2013-YGS sonuçlarına göre, sınava giren kızların yüzde 89,5’i, erkeklerin ise yüzde 84,21’i 140 ve üzeri puan aldı. Sınava giren kızların yüzde 72,4 ile erkeklerin yüzde 65,3’ü ise 180 ve üzeri puan çıkardı.

8 BİN ADAY SIFIR ÇEKTİ

Demir, 2013 yılında yapılan YGS’de 8 bin kişinin ‘O’ aldığını, 234 adayın sınavının da geçersiz sayıldığını, sınavın sorunsuz ve kurallara uygun gerçekleştiğini belirtti.

Demir, “Şeffaf ve kayıt altındayız. Çağdaş teknolojileri kullandık. Değişik nedenlerle sınavı geçersiz sayılanlar oldu. Sınav sorunsuz ve kurallara uygun gerçekleşti. Kullanılan kalem silgilerin bile kalitesi yükseltildi” şeklinde konuştu.

YGS puan ortalamasına göre en başarılı okulların sıralaması; fen liseleri, özel fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, öğretmen liseleri ve askeri liseler şeklinde oldu.


SINAV SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2020 Haberin Aslı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.